8 Haziran 2021 Salı Ons Altın Ve Gram Altın Canlı Takip Ekranı

Altın piyasasının fiyatlanmasında önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. ABD'den gelen faiz açıklaması altın piyasasını büyük bir panik içerisinde bıraktı. Peki altın fiyatları yükselecek mi? 8 Haziran 2021 Salı günü ons altın ve gram altın canlı fiyat takip ekranı...

8 Haziran 2021 Salı Ons Altın Ve Gram Altın Canlı Takip Ekranı

Altın piyasası karmaşık bir fiyatlama ile yolunda ilerliyor. Geçtiğimiz hafta ABD ekonomisini ilgilendiren veri akışlarından büyük oranda etkilenen ons altın bir anda kendisini 1.855 dolar seviyesinde bulmuştu. Daha sonra ABD tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin altında açıklanması ile ons altın bir toparlanma sürecine girdi. 

Ons altın toparlanma hareketlerinde bulunurken ABD Hazine Bakanı Janet Yellen bir açıklama yaparak piyasayı allak bullak etti. FED'in faiz artırımına destek olabileceklerini açıklan Yellen finans piyasalarının yeni bir pozisyon almasına neden oldu. Faizlerin artacağı endişesi ons altın fiyatına hemen yansıdı ve 1.900 dolar sınırına dayanan ons altın düşmeye başladı. 

ABD'de faiz artırımı yapılması varlıkların ABD tahvil faizlerinde değerlendirilmesi anlamına geliyor. Bu durumda altın yatırımı yapan büyük yatırımcılar bu piyasadan çıkacaklar. Altından çıkışlar arttıkça ons altının fiyatı da düşecek. Hatta ekonomistlere göre olası bir faiz indiriminin sonucunda ons altın 1.600 dolar seviyelerine kadar gerileyebilir. 

ONS ALTIN KAÇ DOLAR OLDU?

Ons altın ABD Hazine Bakanı Janet Yellen tarafından yapılan açıklamanın ardından irtifa kaybetti. Ardından ise yine bir toparlanma hareketine başladı. Ons altın şu anda 1.899 dolardan fiyatlanıyor. Altın piyasası yaşadığı paniğe rağmen yükseliş trendini elden bırakmıyor. Bu da altın yatırımı yapanlara güven veriyor.

GRAM ALTIN KAÇ TL'DEN SATILIYOR?

Gram altın ise ons altından daha dirençli bir görüntü ortaya koymayı başarıyor. Dolar kurunun yüksek olmasından sonuna kadar faydalanan gram altın, ons altındaki gerilemelerden neredeyse hiç etkilenmiyor. Şu anda gram altın 526 TL'den işlem görüyor. Yükseliş ivmesi yakalayan gram altında dolar kuruna dair ciddi bir gerileme olmadıkça bir fiyat düşüşü beklenmiyor.

Yorumlar (0)