917 TL Olarak Ödeniyor ve Çok Sayıda Hak Sahibi SGK'da Unutuyor

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ödemeler hem çalışma hayatında, iş dünyasında yer alan vatandaşlara hemde çalışmayan, prim ödemeyen hak sahiplerine yapılır.

917 TL Olarak Ödeniyor ve Çok Sayıda Hak Sahibi SGK'da Unutuyor
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ödemeler hem çalışma hayatında, iş dünyasında yer alan vatandaşlara hemde çalışmayan, prim ödemeyen hak sahiplerine yapılır. Çalışanlara, çalışmayanlara, hak sahiplerine yapılan bu ödemelerden bazıları ise kurumdan alınmayı unutuluyor. Öyle ki SGK'da unutulan desteklerin toplamı milyon TL'lere ulaşabiliyor.

VATANDAŞLARIN UNUTTUĞU SGK ÖDEMESİ: CENAZE YARDIMI

Vatandaşların ödemeyi unuttuğu Sosyal Güvenlik Kurumu ödemelerinden bir tanesi de cenaze yardım parası. Bu ödeme sigortalı olarak çalışan, daha önce sigortalı olarak çalışmış ve emekli vatandaşların vefat etmeleri durumunda ödenir. Yakınını kaybeden aile bireyleri yaşanan süreç nedeniyle alabilecekleri destekleri unutabiliyorlar. Ancak ödemeler için başvuru süreci 5 yıla kadar uzandığından bu desteklerden daha sonraki süreçte faydalanılabilinir.

Cenaze yardım parası, belli bir gün sayıda sigorta primi ödemiş her vatandaşın vefat etmesi durumunda ailesine ödenir. Ödemeler ilk olarak vefat eden kişinin eşine ve çocuklarına ödenir. Eğer vefat eden kişi bekar ise cenaze yardımı birinci dereceden aile bireyleri tarafından alınabilir. Bu kapsamda kişinin annesi, babası, kardeşleri cenaze desteği için başvurularını SGK'ya iletilir.

CENAZE YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi cenaze yardımı ödemelerinin yapılabilmesi için belli bir prim ödenmiş olması gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun uyguladığı mevzuata göre cenaze yardımları için vatandaşların en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta primi ödemesi gerekiyor. 360 günlük prim ödemesi yapmış tüm vatandaşların vefatı sonrası ödeme yapılır.

Ne Kadar Ödenir?

Bilindiği üzere devlet tarafından sağlanan ödemeler genellikle yıllık olarak değişir. Cenaze yardım ödemeleri de 2021 yılında yükseldi. Cenaze yardımı almak için başvuru yapan vatandaşlara 2021 yılında 917 TL ödeme yapılır. Cenaze yardımı başvuruları ise SGK İl Müdürlüklerine yazılı olarak yapılabilir.

Emlak365.com
Yorumlar (0)