AB 2030 Dijital Pusulasını Yayınladı

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yayınlanan “2030 Dijital Pusula” başlığı ile yayınlanan yeni teknoloji hamlesi ile gelecek dönemlere ilişkin yeni hedefler belirlendi.

AB 2030 Dijital Pusulasını Yayınladı
Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yayınlanan “2030 Dijital Pusula” başlığı ile yayınlanan yeni teknoloji hamlesi ile gelecek dönemlere ilişkin yeni hedefler belirlendi. 2020 yılında tüm dünyada olduğu gibi AB’de de salgının olumsuz etkisi görülürken, AB bu pusula ile salgında daralma görülen ekonominin yeniden canlanması ve büyümesi için çalışmalarına devam ettiğini belirtti. Hazırlanan pusula rehberliğinde küresel iletken üretiminin 2030 yılına kadar yüzde 20’sinin üretilmesinin planlandığı açıklamalar arasında yer aldı. AB bu çalışma ile iletişim ve bilişim teknolojileri sayesinde teknolojik alanda dışa bağımlılığın önüne geçecek.

Çalışan Sayısı 20 Milyona Çıkacak

Avrupa’da dijital dönüşümü sağlayacak 2030 Dijital Pusula başlıklı çalışma ile teknolojik dışa bağımlılık önlenirken AB bünyesinde teknoloji odaklı iletişim ve bilişim alanlarında istihdam edilenlerin sayısı 20 milyon seviyesine çıkacak. Bu teknoloji hamlesi ile güvenli ve sağlam sürdürülebilir altyapı sistemleri kurulurken istihdam oranı sayesinde temel dijital beceri kavramı nüfusun yüzde 80’lik kısmına yayılacak. Yüksek performanslı teknoloji altyapıları sayesinde Avrupa’da her evde gigabit hızında internet sağlanacakken, yoğun bölgelerde 5G iletişim teknolojisinin kullanılması planlar arasında. Bu planlar doğrultusunda Avrupa’da küresel yarı iletken üretiminin yüzde 20’si sağlanacak.

1 Milyon Doların Üzerinde 25 Teknoloji Şirketi Bulunacak

2030 Dijital pusulası ile küresel yarı iletken üretimin yüzde 20’si gerçekleştirilirken Avrupa’da da dijital dönüşüm sağlanacak. İşletmelerde de görülecek olan dijital dönüşüm ile temel kamu hizmetlerinin tümü internet üzerinden verilebilecek. Ve vatandaşları yüzde 80’i dijital kimlik sahibi olacak. Dijital dönüşüme paralel olarak Avrupa’da ilk kuantum bilgisayarı kullanılacak. AB ülkelerinde 1 milyon dolar üzerinde değere sahip olan 250 teknoloji şirketi bulunacak, firmaların yüzde 75’lik kısmı bulut, veri ve yapay zeka kullanacak.

Mali kaynağının ekonomik kurtarma programından sağlanacak çalışmanın yürürlüğe için AB ülkelerinin ve AP’nin onayı bekleniyor.
Yorumlar (0)