AB ve ABD Uzlaşması, Havacılık Şirketlerine Uygulanan Vergiler Askıya Alındı

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile ABD Başkanı Joe Biden arasında, Biden’in görevce gelmesinin ardından ilk görüşme gerçekleştirildi.

AB ve ABD Uzlaşması, Havacılık Şirketlerine Uygulanan Vergiler Askıya Alındı
Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile ABD Başkanı Joe Biden arasında, Biden’in görevce gelmesinin ardından ilk görüşme gerçekleştirildi. Ursula von der Leyen gerçekleşen telefon görüşmesinin ardından yapılan görüşme ile ilgili ayrıntıları yazılı bir açıklama ile duyurdu. Leyen yaptığı yazılı açıklama ile görüşmeden mutluluk duyduğunu belirterek Boeing ve Airbus şirketleri arasında devam eden anlaşmazlık konusunda uzlaşma sağlandığını ve ilk aşamada 4 ay için olmak üzere iki şirkete uygulanan ek vergilerin askıya alındığını açıkladı. Hem uçak hem de uçak dışı ürünlerde şimdilik 4 ay ile sınırlı olmak üzere havayolu şirketlerinden ek vergi alınmayacak. Ursula von der Leyen yapılan açıklama ile bu anlaşmazlığın çözüme kavuşturulmasının önemli olduğunu ve yeni ekonomik iş birlikleri içinde ortam yarattığını açıkladı.

Ursula von der Leyen Biden İle Salgın ve Aşı Gündemlerinin Görüşüldüğünü Açıkladı

Ursula von der Leyen açıklamasında Biden ile salgın ve aşılama gündemlerinin de konuşulduğunu açıkladı. Leyen AB ve ABD’nin önemli aşı üreticileri olduğunu bu nedenle aşı tedarik zincirleri konusunda beraber çalışmalarının önemli katkılar sağlayacağını kaydetti. Leyen açıklamasında Biden’e Paris İklim Anlaşması’na yeniden katıldığı için teşekkür ettiğini ve 21 Mayıs 2021 tarihinde gelecek salgınlara hazırlıklı olmak için yapılacak Küresel Sağlık Zirvesi’na davet ettiğini belirtti. Küresel Sağlık Zirvesi 21 Mayıs 2021 tarihinde Roma’da düzenlenecek.

AB ve ABD Arasındaki Havacılık Uzlaşmazlığı 16 Senedir Devam Ediyordu

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve ABD Başkanı Joe Biden görüşmesi ile netlik kazanan hava yolu anlaşmazlığı 16 yıldır devam ediyordu. ABD’nin hava yolu şirketi olan Boeing ile içinde Almanya, İspanya, Hollanda, İngiltere gibi ülkelerin ortaklıklarının bulunduğu Airbus şirketi arasında kamudan alınan desteklerden kaynaklı haksız rekabet olduğuna yönelik anlaşmazlık vardı.
Yorumlar (0)