ABD'de Haftalık İşsizlik Rakamları Açıklandı! Dolar Kuru Nasıl Etkilenecek?

Dolar kurunu oldukça yakından etkileyecek olan ABD haftalık işsizlik maaşı başvurularının sayısı açıklandı. Piyasaların beklentilerinin üzerinde gerçekleşen rakamlar ABD ekonomisinde olumsuz bir etki yarattı.

ABD'de Haftalık İşsizlik Rakamları Açıklandı! Dolar Kuru Nasıl Etkilenecek?

ABD Çalışma Bakanlığı 27 Haziran'da sona eren haftaya dair işsizlik maaşı başvurusu sayısını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre haftalık işsizlik maaşı başvurusu sayısı 1 Milyon 427 Bin kişi oldu. Piyasaların beklentisi ise bu sayısının 1 Milyon 300 Bin kişi olacağı şeklindeydi.

ABD'DE İŞSİZLİK YÜKSELİYOR

Yapılan açıklamaya göre ABD'de işsizlik maaşı başvurusu yapan toplam kişi sayısı 19 Milyon 290 Bin kişiye yükseldi. Bir hafta önceki veri ise 19 Milyon 231 Bin olarak güncellendi.

ABD'de işsizlik maaşı başvurularının dört haftalık ortalaması ise 1 Milyon 502 Bin 800 kişi oldu. Bu rakam piyasaların beklentilerinin üzerinde şeklinde değerlendirildi.

İŞSİZLİK RAKAMLARINDAN DOLAR KURU NASIL ETKİLENECEK

ABD'de koronavirüs salgını döneminde en büyük ekonomik sorun olan istihdam probleminin olumlu kanala geçememesi nedeniyle piyasalar ciddi anlamda tedirginlik yaşamaya devam ediyorlar. Dolar endeksinin de haftalık işsizlik rakamı sayılarının beklentinin üzerinden çıkması nedeniyle olumsuz etkilenmesi bekleniyor.

Emlak365.com