ABD Enflasyon Rakamları Beklentileri Aştı, Dolar Kuru Düştü, Altın Fiyatları Yükseldi

Piyasalarda yaşanan enflasyonist baskı tüm hızı ile devam ederken dün ABD tarafından açıklanan Haziran ayı TÜFE rakamları beklentilerin üzerinde çıktı. Son 13 ayın zirvesine tırmanan enflasyon rakamları sonrasında dolar kuru düştü, ons, gram altın ve çeyrek altının fiyatı yükseldi!

ABD Enflasyon Rakamları Beklentileri Aştı, Dolar Kuru Düştü, Altın Fiyatları Yükseldi

Amerika'da açıklanan Haziran ayı enflasyon rakamları beklentilerin de üzerinde çıkarak son 13 ayın rekorunu kırarken kritik rakamın açıklanması ile beraber piyasalarda büyük çaplı bir dalgalanma yaşandı. Tüm dünyada pandemi nedeni ile zorunlu olarak uygulamaya geçilen düşük faiz, parasal genişleme ve kurtarma paketlerinin etkisi ile enflasyon rakamlarında yukarı yönlü hareketlilik ile enflasyonist bir ortam oluşmuştu. 

Açıklanan son veriler enflasyonist baskıyı bir kere daha kesin rakamlara ile gözler önüne sererken rakamların açıklanması ile düşüşüne ara veren altın fiyatları yeniden yönünü yukarıya çevirdi. Uluslararası piyasalarda ons altın fiyatı hızla yükselerek yeniden 1900 dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. 

11 HAZİRAN 2021 CUMA GÜNÜ DOLAR KURU, EURO KURU ANLIK DÖVİZ KURLARI NE KADAR, 1 DOLAR KAÇ TL OLDU?

Enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde çıkması üzerine dolar kurunda bir miktar geri çekilme yaşandı. 8.80'li seviyeleri görerek tarihi rekorunu kıran dolar kuru yaşadığı düşüş ile 8.40 TL bandına kadar geriledi. Dolar kuru an itibari ile 8,4196 TL alış ve 8,4218 TL satış seviyesi üzerinden işlem görüyor. 

Euro kuru da yaşanan düşüşten olumsuz etkilenirken Euro kuru alış 10,2598 TL ve satış 10,2674 TL üzerinden serbest piyasada işlem görmeye devam ediyor.

ENFLASYON YÜKSELDİ, ALTIN YÜKSELİŞE GEÇTİ! ONS ALTIN, GRAM ALTIN VE ÇEYREK ALTININ ALIŞ - SATIŞ FİYATLARI NE KADAR, KAÇ TL?

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişten destek bulan altın fiyatları yaşamış oldukları düşüşü geride bırakarak yükselişe geçti. Uluslararası piyasada ons altının fiyatı kendisini yeniden 1900 dolar seviyesinin üzerine atmayı başararak 1.900,44 dolar seviyesine yükseldi. 

İç piyasada ise düşen dolar kuruna rağmen ons altından bulduğu destek sayesinde gram altın yükseldi. Gram altının alış fiyatı 515,58 lira ve satış fiyatı 515,66 liraya yükseldi. Çeyrek altın alış fiyatı 838 lira ve satış fiyatı ise 850 liaya ulaştı.

Yorumlar (0)