ABD Hazine Bakanı Yellen'den Gelen BTC Uyarısı Piyasayı Etkiliyor!

ABD Hazine Bakanı Yellen’in yaptığı açıklama dünden bugüne etkilerini devam ettirdi.

ABD Hazine Bakanı Yellen'den Gelen BTC Uyarısı Piyasayı Etkiliyor!
ABD Hazine Bakanı Yellen’in yaptığı açıklama dünden bugüne etkilerini devam ettirdi. Çünkü bugün kripto para borsalarında BTC için bir düşüş gündeme gelirken ETH fiyatı da bundan etkilendi. Analistler bu tarz açıklamaların kripto paraya olan güveni sarsabildiğini belirtiyorlar.

ABD Hazine Bakanı Açıklamaları

Yellen verimsiz ve spekülatif olarak nitelendirdiği BTC’ye mesafeli duruşu ile tanınıyor. The New York Times tarafından düzenlene bir etkinliğe katılım sağlayan Yellen, ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunurken kripto para birimi olan BTC’yi ede ele aldı.

Yeni tip Koronavirüs salgının sebep olduğu krizden çok etkilenenlerin kalıcı olarak yara almaması için çalışmaların yapılması gerektiğini ifade eden Yellen, "Faiz oranı ortamı sebebi ile eskisinden daha fazla mali alanımız olduğunu ve bunu kullanmayı dikkate almamız gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Diğer yandan ABD Başkanı Biden’ın 1,9 milyon trilyon dolarlık destek paketinin başarılı olup olmayacağı hakkında bir değerlendirme yaparken "Benim için başarılı olmak, salgın öncesi işsizlik rakamlarına tekrara geri dönüş yapabilmektedir." dedi. Hazine Bakanı’nın en önemli görevinin ülkenin sağlam raporlar alabilmesini sağlamak olduğunu belirten Yellen, işleri hızlı bir şekilde yoluna sokmak için ise belirli harcamaların yapılmak zorunda olduğunu belirtti.

BTC Hakkında Düşünceler

Son sözlerinde ise konu BTC üzerine geldiğinde, Bitcoin için bir değerlendirme yaptı. Sözlerinden "BTC’nin işlem mekanizması açısından yaygın olarak kullanıldığını düşünmüyorum. Korkarım çoğu zaman yasa dışı finansman için kullanılıyor. İşlem gerçekleştirmenim son verimsiz olduğu ve tüketilen enerji miktarının ise yüksek olduğu bir model olarak görüyorum. Bence insanlar aşırı derece oynaklığın BTC’de hakim olduğunu bilmelidir. Yatırımcıların yaşayabileceği potansiyel kayıplar konusunda endişeliyim." Dedi.

Bu sözleri ile BTC ile ne kadar mesafeli olduğunu açıkça gözler önüne seren Yellen, BTC destekçileri tarafından ise tepki alıyor.
Yorumlar (0)