ABD Kaynaklı Kara Para İddiaları Kripto Paraları Vurdu! Yüzde 25'e Varan Değer Kaybı

Kripto para birimleri son bir gün içerisinde çok dsert değer kayıpları yaşadılar. Kripto paralarda yaşanan değer kaybında ise ABD kaynaklı kara para iddiaları etkili oldu. İşte kripto para birimlerinde son durum.

ABD Kaynaklı Kara Para İddiaları Kripto Paraları Vurdu! Yüzde 25'e Varan Değer Kaybı
ABD kaynaklı bazı iddialar kripto para birimlerinde çok sert değer kayıpları oluşmasına neden oldu. Başta Bitcoin olmak üzere çok sayıda kripto para birimi sert düşüşler yaşadı. Dünyanın en fazla kripto para yatırımı yapılan ülkelerin başında gelen Türkiye'de de piyasalarda oluşan son durum yakından takip edildi.

KRİPTO PARA BİRİMLERİ ÇOK SERT DÜŞTÜ

Kripto para birimlerinde yaşanan değer kayıplarının en önemli nedeni, ABD Hazine Bakanlığı’ndan geldiği iddia edilen bazı gelişmeler. İddialara göre; ABD Hazine Bakanlığı bazı finansal kuruluşlara 'kripto para kullanarak para akladıkları' gerekçesiyle ceza uygulayacak. Gündemde yer alan bu söyletiler ise kripto para piyasasını vurmuş durumda.

Değer Kaybı Yüzde 10 ile Yüzde 25 Arasında

Bazı kripto para birimlerinde son 24 saat içinde yüzde 10 ile yüzde 25 arasında değer kaybı oldu. Kripto para dünyasının zirvesinde yer alan Bitcoin hafta içerisinde rekor seviyeye ulaşarak 65 bin dolar bandında kadar çıkmıştı. Ancak ortaya atılan iddialar sonrasında Bitcoin 55 bin dolara kadar geriledi.

Bitcoin'in sert düşüş hareketiyle beraber, Etherium, Litecoin, Cardano, Polkadot, Stellar gibi büyük alt coinlerde yüzde 20'yi aşan değer kaybı yaşandı. Bu kripto para birimlerinde oluşan değer kayıpları ise şu şekilde oldu. Ethereum yüzde 11, XRP (Ripple) yüzde 17, Litecoin yüzde 17,53 düştü.

UZMANLAR NE DİYOR?

Türkiye'de son dönemlerde kripto para yatırımı çok yüksek seviyelere ulaştı. Hem kullanıcı hem işlem hacminin artmasıyla birlikte kripto para piyasası oldukça yakından takip ediliyor.

Uzmanlar ise bu konuda yatırımcılara uyarılarda bulunuyorlar. Eski FED Ekonomisti ve Ekonomi Yazarı Erkin Şahinöz, sosyal medya hesabından yatırımcılara uyarıda bulundu. Şahinöz Twitter'dan yaptığı paylaşımda kripto paraların al sat için uygun olmadığını vurgulayarak "Lütfen tasarrufunuzun 'giderse gitsin' diyebileceğiniz kısmı ile olun sadece bu dünyada. Al sat için uygun değil burası. Balinalar için karides olursunuz. Hikâyesi ve güvenliği çok yüksek projeler bulursanız alın ve yatın. 5 sene unutun. Ve şifrenizi yedekleyin" değerlendirmesinde bulundu.

Şahinöz açıklamalarının devamında ise yaşanan değer kayıplarına değindi. Kısa vadede çok yüksek kar bekleyenleri uyaran ünlü ekonomist "Bu sabahki sert satış bir sonraki Bitcoin’i ya da Ether’i bulduğunu sananlara, aldığı her şeyden x1000 performans geleceğini umanlara ders olmuştur sanırım. Bir de kaldıraç kullananlar var. Burası kolay değil, Bitcoin bugüne 12 yılda geldi. Vurula kırıla. Dikkat edin." ifadelerini paylaştı.
Yorumlar (0)