ABD'li Yatırım Bankası Goldman Sachs: Türkiye'de Politika Faizleri Yükselecek

Ünlü ABD'li yatırım bankasından Türkiye için faiz indirimi değerlendirmesi geldi. Goldman Sachs tarafından yapılan faiz değerlendiremelerinde şuanda 8.25 bandında olan faizlerin 2020 yılı sonunda yüzde 10 bandına yükseleceğini öngördü. Faizlerin yükselmesinde ise en önemli etmen olarak yüksek enflasyon oranları gösterildi.

ABD'li Yatırım Bankası Goldman Sachs: Türkiye'de Politika Faizleri Yükselecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası uzun süredir devam ettirdiği faiz indirimi politikasına Haziran ve Temmuz aylarında ara verdi. 

2019 yılının Temmuz ayından itibaren devam eden faiz indirimleri ile faiz oranları yüzde 8.25 bandına çekildi. TCMB Haziran ayı ve Temmuz ayı PPK toplantılarında ise faiz oranlarını sabit bırakmıştı. 

TÜRKİYE İÇİN FAİZ DEĞERLENDİRMESİ

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye'nin politika faiz oranlarını önümüzdeki dönemde artıracağını tahmin etti. Goldman Sachs tarafından faiz artırımı değerlendirmelerinde üzerinde durulan etmen ise yüksek enflasyon oranları olarak gösterildi.

Goldman Sachs tarafından yapılan açıklamada Türkiye'de 2020 yılı sonuna kadar faiz oranlarının yüzde 8.25 bandından yüzde 10.00 seviyesine çıkarılacağı öngörüldü. Kurum açıkladığı değerlendirme raporunda ise 2021 yılı için de öngörülerini açıkladı. Bu değerlendirmelerde ise faiz oranlarının 2021 yılında yüzde 14.00 bandında olacağı ifade edildi. 

Enflasyon Vurgusu

Goldman Sachs tarafından hazırlanan raporda; enflasyon görünümündeki bozulma, Türk Lirasında görülen hareketliliğin son dönemlerde yeniden artmasıı gibi etmenler üzerinde duruldu. Eğer TCMB faiz oranlarını artırırsa kredi faiz oranlarının da yükselmesi beklenecek. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)