ABD Mayıs 2021 Enflasyon Rakamları Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklanacak?

Dünya finans piyasaları haftanın en önemli ekonomi verisi olan ABD enflasyon rakamlarının açıklanmasına kilitlendi. Piyasalardaki fiyatlamayı direkt olarak etkileyecek Mayıs 2021 ABD enflasyon rakamları ne zaman, hangi gün, saat kaçta açıklanacak? 

ABD Mayıs 2021 Enflasyon Rakamları Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklanacak?

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD ekonomisi tüm dünyanın finans piyasalarına yön vermeye devam ediyor. Bundan dolayı ABD'den gelen veri akışları piyasaları etkisi altına alıyor. Altın fiyatlarından dolar kurunun fiyatlamasına kadar tüm bu piyasaların fiyatlarında belirleyici rol üstlenen ABD ekonomisinin verileri çok yakından takip ediliyor. 

ABD'de bu hafta Mayıs 2021 enflasyon rakamları açıklanacak. Tüm dünyadaki finans piyasaları da soluklarını tutmuş bu rakamların açıklanmasını bekliyorlar. FED'in faiz kararını dahi etkileyebilecek olan ABD enflayson rakamlarının ne zaman, hangi gün ve saat kaçta açıklanacağı merak konusu olmaya devam ediyor. 

MAYIS 2021 ABD ENFLASYON RAKAMLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ABD Mayıs 2021 enflasyon rakamları 10 Haziran 2021 Perşembe günü açıklanacak. Bu rakamların Türkiye saati ile saat 15:30'da açıklanacağı bildirildi. Dünya finans piyasalarının merakla beklediği rakamlar bu tarih ve saatte belli olacak. Ardından da finans piyasalarında haftanın en sert fiyatlamaları meydana gelecek.

ALTIN FİYATlARI ETKİLENECEK!

ABD tüketici fiyat endeksi Mayıs 2021 rakamlarının açıklanmasının ardından altın fiyatları sert bir şekilde hareket edecek. Ancak bu hareketin yönü ve boyutu enflasyon rakamlarının piyasa beklentilerine göre açıklanması durumu ile değişebileceği bildirildi. 

DOLAR KURU ÜZERİNDE BELİRLEYİCİ ETKİSİ OLACAK

Nisan 2021 ABD tüketici fiyat endeksi rakamı 4.2 olarak açıklanmıştı. Mayıs 2021 tüketici fiyat endeksi rakamları piyasa beklentilerine göre 4.7 olarak açıklanacak. Piyasa beklentilerinin üzerinden bir enflasyon rakamının açıklanması demek FED'in faiz politikasını yeniden gözden geçirmesi ve ABD tahvil faizlerinin yükselmesi anlamına gelecek. Bu durumda altın fiyatlarında bir gerileme beklenirken dolar kurunda da sert bir yükseliş olabileceği tahminleri yapılıyor. 

Yorumlar (0)