ABD Merkez Bankası'nın Dijital Para Birimi Çalışmaları! FED Başkanı Powell Son Durumu Açıkladı

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell kripto paralara ilişkin açıklamalarda bulundu. Kripto paraların bir ödeme aracı olmadığını ifade eden Powell altına benzediklerini ve spekülasyon aracı olduklarını ifade etti.

ABD Merkez Bankası'nın Dijital Para Birimi Çalışmaları! FED Başkanı Powell Son Durumu Açıkladı
Kripto para dünyasına dair açıklamalara bir yenisi ABD Merkez Bankası FED Başkanı Jerome Powell'dan geldi. Katıldığı bir toplantı kapsamında kripto para gelişmelerini ele alan Powell, ABD Merkez Bankası'nın dijital para politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında kripto para biriminin işleyişine ilişkin de konuşan Powell, bu paraların ödeme aracı olmadığını söyledi. İşte FED Başkanının kripto para açıklaması.

FED BAŞKANI POWELL'IN KRİPTO PARA AÇIKLAMASI

Uluslararası Ödemeler Bankası (Bank for International Settlements – BIS) tarafından düzenlenen toplantıda FED Başkanı Jerome Powell'da yer aldı. Zirvede bir konuşma gerçekleştiren Powell'ın gündem maddesi kripto paralar oldu.

Kripto para birimmlerini iyi bir değer deposu olarak görmediğini ifade eden FED Başkanı Powell sisteme ilişkin eleştiride bulundu. Bu para birimlerine dair düzenlemelerin yeterli ve olması gerektiği seviyede olmadığını ifade eden Powell Bitcoin gibi diğer gelişmekte olan özel sektör para birimleri tarafından motive edilmediğini söyledi.ABD Merkez Bankası'nın Kripto Para Birimi Çalışmaları

FED Başkanı Powell konuşmasının devamında ABD Merkez Bankası'nın kripto para çalışmalarına değindi. Powell, ABD Merkez Bankası'nın bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) piyasaya sürülmesinde “acele etmesine gerek olmadığını” aktardı.

Açıklamalarında ayrıca mevcut iki katmanlı sistemi istikrarsızlaştırmak istemediğini de vurgulayan FED Başkanı para biriminin kullanım şeklinin nasıl olması gerektiğine ilişkin önerisini açıkladı. Buna göre herhangi bir potansiyel dijital para biriminin mevcut sistemle ve nakit kullanımıyla bir arada var olması gerektiği vurgulandı.

Çalışmaların Ne Aşamada Olduğunu Açıkladı

FED olarak bu alanda çalışmalarını sürdürdüklerini de ifade eden Jerome Powell, bu çalışmaların sonuca ulaşabilmesi için Kongre’den, yönetimden ve kamuoyundan daha geniş bir destek verilmesi gerektiğini söyledi. Powell çalışmalar hakkında son olarak ise FED'in şuan bulunan aşamada dijital para birimine ilişkin bir karar verebilmek için henüz hazır olmadığını belirtti.
Yorumlar (0)