ABD Tedarik Yönetim Enstitüsü Endeks Oranlarını Açıkladı

ABD’de Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) tarafından geride kalan şubat ayı içerisinde gerçekleşen endeks oranları açıklandı.

ABD Tedarik Yönetim Enstitüsü Endeks Oranlarını Açıkladı
ABD’de Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) tarafından geride kalan şubat ayı içerisinde gerçekleşen endeks oranları açıklandı. Yapılan açıklamada ISM imalat dışı endeks oranında ocak ayına kıyasla 3,4 oranında puan kaybettiği ve 55,3 seviyesine gerilediği belirlendi. Geldiği bu nokta ile şubat ayı imalat dışı endeks oranı son 9 ayın en düşük seviyesinde görüldü. 2020 yılının mayıs ayından itibaren gerilemesini sürdüren ve en düşük seviyeye ulaşan veriye ilişkin piyasa beklentisi ocak ayında 58,7 seviyesinde tespit edilmişti. Ocak ayındaki değerini korumaya devam etmesi beklenen piyasa beklentisi endeksi en düşük seviyede görüldü.

Üretim ve İstihdam Endeksi Aşağı Yönlü

Açıklanan imalat dışı endeks ardından üretim ve istihdam endekslerinde de azalma görüldü. Önceki aya oranla şubat ayında 4,4 oranında azalma görülen üretim endeksi 55,5 seviyesine geriledi. Üretimde görülen düşüşle beraber yeni sipariş endeks oranında da 9,9’luk azalma yaşanmış ve endeks 51,9 seviyesinde görüldü. Paralel olarak istihdam endeksinde de 2,5 puan azalış ile 52,7 seviyesine geriledi.

Tek Küçülme Emlak Alanında Görüldü

ISM yaptığı açıklamalar ile endeksler yaşanan azalmalarla beraber, büyüme ve küçülme gösteren sektörlere de ışık tuttu. Paylaşılan veriler dikkate alındığında hizmet sektöründe faaliyet gösteren 17 alanda büyüme gözlemlenirken sadece 1 alanda küçülme yaşandığı belirlendi. Küçülme yaşanan tek alanın emlak sektörü olması dikkat çekici olarak değerlendirildi.

PMI Verileri 50 Üzerinde Değer Aldı

Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) ile birlikte şubat ayı Satın Alma Yöneticileri Endeksi de (PMI), Uluslararası finansal araştırma kuruluşu IHS Markit tarafından açıklandı. Açıklanan verilere göre hizmet sektörü şubat ayı endeksi 58,9 seviyesinde 59,8 seviyesine yükseltildi. Ocak ayında 58,3 olarak tespit edilen endeks 50’in üzerinde değer alarak genişlemeye işaret etti.
Yorumlar (0)