ABD'de Beklentiler Geride Kalırken Stoklar Arttı

ABD Ticaret Bakanlığı Covid-19 salgını sonrası kademeli normalleşme çalışmaları doğrultusunda ekonomi piyasalarını yönlendirilebilecek toptan eşya stokları, toptan eşya alım satımı ve toptan eşya alım satımına ilişkin piyasa beklentilerinin paylaşıldığı bir açıklama yaptı.

ABD'de Beklentiler Geride Kalırken Stoklar Arttı
ABD Ticaret Bakanlığı Covid-19 salgını sonrası kademeli normalleşme çalışmaları doğrultusunda ekonomi piyasalarını yönlendirilebilecek toptan eşya stokları, toptan eşya alım satımı ve toptan eşya alım satımına ilişkin piyasa beklentilerinin paylaşıldığı bir açıklama yaptı. Ocak ayı verilerini paylaşan bakanlık, ABD’de toptan eşya satışlarının yüzde 4,9 arttığını belirtirken, toptan eşya stoklarının yüzde 1,3 oranında artışta olduğunu açıkladı. ABD Ticaret Bakanlığı paylaştığı rakamları değerlendirirken, toptan eşya satışlarında görülen 4,9 oranda artışı ile piyasa beklentisinin geride kaldığını söyledi. Paylaşılan verileri önceki yıllarda paylaşılan rakamlar ile karşılaştıran Ticaret Bakanlığı hem toptan eşya stoklarında hem de satışlarda artış yaşandığını ortaya koydu.

Toptan Eşya Stoklarında Yüzde 1,3 Artış Var

Açıklanan rakamlar ile toptan eşya satışların yanında toptan eşya stoklarında da artış olduğunu ortaya koyan Ticaret Bakanlığı ocak ayı verilerinin bir önceki aya oranla yüzde 1,3 oranında artış gösterdiği verisini paylaştı. Bu rakamlar ile ocak ayı toptan eşya stoklarının 661,7 milyar dolar seviyesine yükseldiği belirtildi. 2020 yılının aralık ayında yüzde 0,6 oranında artış gösterdiği vurgulanan toptan eşya stoklarının piyasa beklenti oranı ile uyuştuğu da açıklamalar arasında yer aldı. Bakanlık ocak ayı toptan eşya stoklarının piyasa beklentisini 1,4 oranında artış beklentisi olarak açıklamıştı. Ocak ayında piyasa beklentileri ile uyum yakalandı.

ABD Toptan Eşya Satışları 531,7 Seviyesine Ulaştı

Toptan eşya stok oranlarında yaşanan artış beraberinde satış oranlarında da artışı getirdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ocak ayında ABD’de yaşanan toptan eşya satışlarında aralık ayına göre yüzde 4,9 artış yaşandığı belirtildi. 4,9’luk artış sonrası ABD toptan eşya satış miktarı 531,7 seviyesine yükseldi. Toptan eşya satışlarının beklentiyi karşıladığı belirtilirken, 2020 yılının aralık ayı için de yüzde 1,9 oranında artış yaşandığı hatırlatıldı.
Yorumlar (0)