ABD'de Tarım Dışı İstihdam Beklentileri Aştı

Dış ticaret açıklarında artış ve ülke ekonomisinde uzun süre sonra daralma yaşayan ABD ekonomisi şaşırtıcı verileri paylaştı.

ABD'de Tarım Dışı İstihdam Beklentileri Aştı
Dış ticaret açıklarında artış ve ülke ekonomisinde uzun süre sonra daralma yaşayan ABD ekonomisi şaşırtıcı verileri paylaştı. Tarım dışı istihdam için şubat ayından 200 bin seviyesinin görüleceği tahmin edilirken gerçekleşen artış şaşkına uğrattı. İşsizlik oranında yüzde 6,2 oranında gerileme yaşanırken tarım dışı istihdam oranı şubat ayı için beklentileri geride bırakarak 379 bin seviyesi olarak belirlendi. Değerlendirmede bulunan uzmanlar istihdam verilerinin ciddi sinyaller verdiğini belirtti. Yapılan ankette uzmanlar tarım dışı istihdam tahminlerini 200 bin seviyesi olarak açıklamışlardı. Tarım dışı istidamın 379 bin seviyesine ulaşılması ile beklentiler geride kaldı.

İşsizlik Oranı Beklentinin Altında Kaldı

Tarım dışı istidamda görülen beklenmedik artış sonrası gözler ülkede görülecek olan işsizlik oranlarına çevrildi. Yapılan açıklamada şubat ayı işsizlik oranı yüzde 6,2 oranında gerilediği belirlendi. Konuya ilişkin değerlendirme yapan uzmanların işsizlik beklentisini 6,3 seviyesinde öngördüklerinin belirtilmesi üzerine işsizlik oranı için beklentilerin altında bir gerileme görüldüğü yorumu yapıldı.

Beklentilerin işsizlik oranlarında yukarıda kalmasına rağmen ortalama saatlik kazançlarda yaşanan değişim ile aynı doğrultuda gerçekleşti. Ortalama saatlik kazançlarda yaşanan değişim ocak ayı ile karşılaştırılması sonucu yüzde 0,2 oranında, bir önceki yıl ile karşılaştırılmasında ise yüzde 5,3 artış gösterdi.

Verilerin açıklanması ile eş zamanlı olarak ABD 10 yıllık tahvil getirisi 6 baz puan artışı sonrası 1,6238 seviyesine ulaştı.

Piyasa Zayıf Bir Toparlanma İçinde

205 bin istihdam beklentisinin altında kalan ADP özel sektör istihdamında şubat ayında 117 bin artış göze çarptı. ADP kıdemli Ekonomisti Nela Richardson, istihdam piyasasında ülke genelinde bir hareketlilik ve toparlanma yaşandığını söyledi.  Covid-19 salgının en çok büyük ölçekli firmalarda etkili olduğunu söyleyen Richardson, orta ölçekli firmaların 57 bin, büyük ölçekli firmaların ise 28 bin istihdam sağladığını belirtti.
Yorumlar (0)