ABD'li Yatırım Bankası Merkez Bankası'nın Faiz İndirimi Yapacağı Tarihi Açıkladı

Merkez Bankası'nın son faiz artırımı adımının ardından politika faiz oranları yüzde 19.00 seviyesine yükseldi. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen bu faiz artırımının ardından ise faizlerin ne zaman düşeceği sorusu akıllara geldi.

ABD'li Yatırım Bankası Merkez Bankası'nın Faiz İndirimi Yapacağı Tarihi Açıkladı
Merkez Bankası Mart 2021 PPK toplantısından 200 baz puanlık faiz artışı çıktı. Ekonomistlerin en fazla 100 baz puanlık artırım beklendiği dönemde gelen 200 puanlık artışla faizler yüzde 19.00 seviyesine yükselmiş oldu. Bu karar sonrası yeni değerlendirmeler geldi.

TCMB FAİZ KARARI DEĞERLENDİRİLDİ

ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan alınan 200 baz puanlık faiz artırımı kararı sonrası yeni raporunu yayımladı. JP Morgan tarafından hazırlanan ilk bölümünde alınan 200 baz puanlık faiz artışı kararı değerlendirdildi. Bu karar için güçlü ve proaktif bir adım olduğu vurgusunda bulunurken TCMB'nin verdiği sinyale dikkat çekildi.

Merkez Bankası'nın bu faiz hamlesi ile gerektiği zaman faiz adımının kullanacağı mesajını verdiği vurgulandı. JP Morgan'ın raporunda ayrıca faiz artırımının kredibilite artışı ve kredi büyümesini sınırlama yoluyla hedefine hizmet edeceği öngörüldü.

Ağbal Sonrası 875 Baz Puanlık Artış

ABD merkezli yatırım bankasının üzerinde durduğu bir diğer konu ise, Merkez Bankası Başkanlığı görevine Naci Ağbal'ın getirilmesinin ardından alınan faiz kararları oldu. JP Morgan, Ağbal sonrası 875 baz puanlık artış olduğunu ifade etti.

FAİZ İNDİRİMİ İÇİN TARİH VERİLDİ

200 baz puanlık faiz artışının etkilerinin ardından bundan sonraki döneme dair değerlendirmelerde JP Morgan raporunda yer aldı. Bundan sonra faiz artırımı beklenmediğini  bildirildiği raporda Merkez Bankası'nın bundan sonraki adımının faiz indirimi olacağı öngörüldü.

Faiz indirimleri için tarih veren ABD'li Yatırım Bankası JP Morgan raporunda, "Faiz indirimi adımının eylül ayında 100 baz puan olacağını öngörüyoruz. Küresel risk iştahında artış ya da enflasyonda düşüş gevşetme adımlarını öne çekebilir" değerlendirmesine yer verdi.
Yorumlar (0)