Açıklama Sektörden! İkinci Elde Fırsat ve Fiyatların Yükseleceği Tarihler

İkinci el araba alacaklar için yeni dönem için sektörden açıklamalar gelmeye başladı. İkinci el araç fiyatlarının 2021 yılının ilk çeyreğinde nasıl bir seyir izleyeceğine ilişkin yapılan değerlendirmelerde normal sürecinde pandemi etkilerinin görüleceği ifade edildi.

Açıklama Sektörden! İkinci Elde Fırsat ve Fiyatların Yükseleceği Tarihler

İkinci el araç alımı yapmayı planlayanlar için Ocak 2021 döneminde fiyatların nasıl bir seyir izleyeceği oldukça önemli. 

Tüm yılın fiyatlarını etkileyebilecek olan ocak ayı zamlarına ilişkin ise sektör temsilcileri açıklamalarda bulundular. Sözcü'de yer alan haberde yeni dönemde fiyatların nasıl olacağına dair sektör temsilcileri ile biraraya gelindi. İşte fiyatlara dair o açıklamalar;

PANDEMİ SÜRECİ, KISITLAMALAR FİYATLARI ETKİLEYECEK

Indicata Satış Direktörü Aslı Göker, Sözcü'ye yapmış olduğu değerlendirmelerinin başında 2021 yılında sıfır araç fiyatlarında oluşacak tablonun ikinci elde etkili olacağını ifade etti. Yeni araçların satış fiyatları ve ilk teslimatının Şubat ve Mart aylarında yapılacak olmalarının da ikinci elde fiyatları doğrudan yansıyacağını ifade edildi. Konuşmasında ayrıca ikinci el araçlarda ocak dönemlerinde fiyat artışlarını olduğunu söyleyen Göker ancak normal bir süreç içinde olunmadığını ve pandeminin fiyatları etkileyeceği belirtildi.

'Fiyatlar Düşük Seyredecek İfadesi'

Değerlendirmelerinde ayrıca ikinci el fiyat politikasının nasıl olacağına dair de açıklamalarda bulunan Aslı Göker, "Normal bir dönemde olsaydık yeni araç pazarındaki bu durum sebebiyle ikinci el pazarının canlı geçeceğini söyleyebilirdik. Ama sektörün gidişatını belirleyecek diğer önemli etken olan Covid-19 salgınının aşı ve yarı zamanlı kısıtlamalarla yılın ikinci çeyreğinden itibaren kontrol altına kısmen alınabileceğini düşünüyorum. Bu nedenle yılın birinci çeyreğinde genel olarak otomotiv pazarının düşük seyredeceğini, fiyatlarda da çok büyük bir yükseliş görmeyeceğimizi düşünüyorum” dedi.

İKİNCİ EL FİYATLARININ ARTACAĞI TARİH

Araba alacaklar için sektörün ne zaman toparlanacağına ve fiyatların ne zaman yükseleceğine ilişkin ise Göker, bahar aylarını işaret etti. İlk çeyreğin sonunda salgının kontrol altına alınması, ekonomik aktivite sağlanması kademeli fiyat artışlarına neden olabilir dedi. 

Otomerkezi’nin CEO’su Muhammed Ali Karakaş ise değerlendirmelerinde normalleşme sürecinin adımları ile fiyatların yükselebileceğini belirtti. Karakaş konuşmasında “Tüketici için Ocak ayının ortalarına kadar bir fırsat söz konusu. Aşılamanın başlaması, vakaların düşüşü ve buna paralel olarak hızla kısıtlamaların kaldırılması yine ikinci el araçlara olan talebin ani şekilde artmasına ve aynı şekilde fiyatların da radikal biçimde yükselmesine sebep olacaktır” açıklamasında bulundu. 

Emlak365.com