09 Nisan 2020 Perşembe 14:55
Adım Adım 2020 Yılı SGK Borç Ödeme Sorgula İşlemleri

Sigorta prim borcu sorgulama hem internet siteleri üzerinden hem de devlet kurumlarınca yapılabilmektedir. SGK borcu olan vatandaşların hem ödeme yapmalarını sağlayacak hem de konuya ilişkin veri toplamalarına destek olacak sistemler bulunmaktadır.

SGK ödeme sorgulama sigortayla ilgili olan farklı statüler için de ödeme olanağı sunmaktadır. SGK birimlerine ilişkin sorgulamaları ortak sistem üzerinden yapılabilmektedir.  

SGK Primlerinde Ödemeler

Sosyal sigorta borç ödemleri, yapılma aşamalarında borçlanma sonucu ödemeler kişinin bütçesine göre farklı ödeme yollarına başvurulabilmektedir. Bu süreçlerde farklı ödeme planları uygulanmakta, banka kredilerinden yararlanılabilmektedir

Her sigorta statüsüne göre farklı prim ödeme kriterleri bulunmaktadır. Bu kriterlerin içerisinde yaş sınırı, sigorta ödeme günü ve borç miktarı bulunmaktadır. Bu kriterler sağlanmadığında emeklilik durumu mümkün olmamaktadır. 
Sigorta statüleri içerisine yer alan 4A kriterleri içerisindeki yaş sınırı ile 4B kriterlerinde yaş kriteri, farklılık göstermektedir. Bu yüzden emekliliğe ilişkin prim ödemeleri hesaplamalarında öncelikle sigorta statüsüne ilişkin kriterler değerlendirilmelidir. 

Bilinen üç sigorta statüsü farklılıkları şu şekilde belirlenebilir:

•    4A emeklilik yaşı, 60 olarak belirlenirken 

•    4B/4C emeklilik yaşı, 65 olarak belirlenmektedir. 

Verilen bu yaş kriterleri sigorta başlangıç tarihine göre değişkenlik gösterebileceği için emeklilik yaşının hesaplanmasında hangi sigorta statüsü olduğu belirlenmelidir. Yaş kriterine ek olarak prim günleri ve ödemeleri de değişkenlik gösterebilmektedir.

Emeklilik Borçlanmaları Nasıl Öğrenilir?

SGK emeklilik borçlanması, emeklilik yaş kriterini tamamlamış olan vatandaşların bu vakte kadar açık olarak kalmış olan ödemelerini öğrenmelerini içermektedir. Borçlanmalar online ortamlardan öğrenilebildiği gibi kurumlar üzerinden de öğrenilebilmektedir. 

SGK ödeme sorgulama, emeklilik borçlanmasının öğrenildiği e-devlet ya da e-SGK gibi siteler üzerinden yapılabilmektedir. Emekli olmak için kriterleri tamamlayan vatandaşların, gün ya da ödeme sorgulaması üzerine sorgulama başvuruları yapılmaktadır. T.C kimlik numarası ve şifre bilgileri ile rahatlıkla erişim sağlanabilmektedir.

Borç sorgulaması yapılırken, dikkat edilecek farklı borçlanma türleri bulunmaktadır. Bu borçlanma türleri erkekler için askerlik borçlanmasını sunarak, kadın çalışanlar için doğum borçlanmasını içermektedir. Tüm bunlardan farklı olarak sağlık raporlarına ilişkin bir borçlanma türü de oluşabilmektedir.

Emeklilik Şartları Nasıl Öğrenilir?

Sigorta emeklilik kriterleri öğrenme, yalnızca internet siteleri üzerinden değil SGK birimlerince çağrı merkezi olarak da belirlenen 170 numaralı hat üzerinden yapılabilmektedir. Çağrı merkezlerinde, internet kullanımı noktasında problem yaşayan vatandaşların emeklilik süreçlerine ilişkin bilgilendirme yapılmaktadır. Emekliliğe ilişkin bilgilendirmeler sunan çağrı merkezi bilgilendirmeleri şu şekilde ilan edilmektedir:

• Prim borçlarına dair ödemeler

• Emeklilik yaş sınırlamaları

• 4A/4B/4C türlerinden hangi sigorta statüsünde olduğuyla ilişkili prim günleri

• Askerlik borçlanmaları, sağlık borçlanmaları, doğum borçlanmaları

• Yurtdışı borçlanması

• Maluliyet hakkı ile emeklilik

• Erken yaşlanma durumuna ilişkin bilgilendirme

E-devlet Üzerinden Hizmet Dökümü Alma

Sigorta hizmet dökümlerinin internet içerisinde görüntülenmesi, emekli olmak isteyen vatandaşlar için SGK üzerinden sunulmakta olan detaylı bir inceleme sekmesini içermektedir. Sigorta durumuna ilişkin çalışma süreci ve sonrasında oluşan borçlanma verilerine ulaşmak mümkün olmaktadır. 

SGK ödeme sorgulama, yalnızca emeklilik sürecinde değil, emeklilik öncesinde de yapılmakta olan bir işlemdir. Emeklilik öncesinde yapılan eksik ödemeler emeklilik zamanında başka bir problem oluşmamasını destekleyici olmakta, bu sayede krediye ihtiyaç duyulmadan emekli maaş ödemeleri yapılabilmektedir.

Emeklilik borçlanmalarına ilişkin hizmet dökümlerine ulaşan vatandaşlar, prim borçlarını nakit olarak ödeyemedikleri durumlarda banka kredilerine başvurabilmektedirler. Kredi borçlanması ile emekli maaş ödemelerini başlatan vatandaşlar, kredi ödemeleri emekli maaşları üzerinden kesilerek ödenmesi sağlanmaktadır. 

Emekli olmadan önce prim borçlarının sorgulanması önemsenmeli ve eksik kala prim borçları ödendiği takdirde emekli olmak daha kolay olmaktadır. 

Emlak365.com


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.