Adım Adım İnternetten Vergi Borcu Yapılandırma ve Ödeme İşlemleri

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen vergi borçlarına ilişkin düzenleme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasının ardından Resmi Gazete'de yayımlandı.

Adım Adım İnternetten Vergi Borcu Yapılandırma ve Ödeme İşlemleri

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen vergi borçlarına ilişkin düzenleme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasının ardından Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu karar kapsamında devlete karşı olan borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlar için başvuru ekranı açıldı. Borç yapılandırma için başvuru ekranının açılmasının ardından borçlarını yapılandırmak isteyenler kurumların web siteleri üzerinden online başvuruda bulunabilecekler.

Resmi Gazete'de yayımlanan "7256 Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" kapsamında vergi borçları, prim borçları yeniden düzenlenecek. Borçlarını yeniden düzenlemek isteyen vatandaşlar ise borçlarının bağlı olduğu kuruma göre başvuruda bulunacaklar. 31 Aralık tarihine kadar açık olacak başvuru ekranı için vatandaşlar ister kurumlara giderek bizzat isterlerse de online başvuru yapabilecekler.ONLİNE BAŞVURU VERGİ YAPILANDIRMA İŞLEMLERİ7256 Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun dahilinde yapılandırma kapsamında borcu olan vatandaşlar borçlarını internetten yapılandırmak istediklerinde ilk olarak borç durumlarına dair son detayları bilmeleri gerekiyor. Bu kapsamda ilk olarak borç sorgulama işlemi yapılacak. Vergi borçları için Gelir İdaresi Başkanlığı'nın resmi web sitesini kullanacak olan vatandaşlar sisteme e-Devlet şifreleri ile yada mobil imza ile girebilecekler. Vergi borcu sorgulama işlemleri ayrıca e-Devlet üzerinden de yapılandırılabilir. Borçlarının son durumunu öğrenen vatandaşlar yine Gelir İdaresi Başkanlığı'nın İnteraktif Vergi Dairesi Sistemi üzerinden borçlarını internet üzerinden yapılandırabilirler. Burada karşılarına yapılandırma ile ilgili ödeme detayları çıkacak olan vatandaşlar tüm alanların doğru bir şekilde doldurduktan sonra yapılandırmaları onaylayacaklar. Vergi borcu sorgulamak isteyen vatandaşlar e-Devlet sisteminde 'Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Borcu Sorgulama' sayfasında borçlarını sorgulayabilirler. Vergi Borcunu Sorgulamak için TIKLAYINIZEmlak365.com


Yorumlar (0)