Affirm'ün Yeni Planı Milyonlar Getirecek

Halka arz edilmesi ardından yaklaşık 8 günlük süre içinde şaşırtıcı bir hızla piyasa değerini 26 milyon liraya taşıyan fintek şirketi, 12 aylık gelirinin 44 katı değerinde işlem görürken, teknoloji şirketi şeklinde değerlenmeye devam ediyor.

Affirm'ün Yeni Planı Milyonlar Getirecek
Halka arz edilmesi ardından yaklaşık 8 günlük süre içinde şaşırtıcı bir hızla piyasa değerini 26 milyon liraya taşıyan fintek şirketi, 12 aylık gelirinin 44 katı değerinde işlem görürken, teknoloji şirketi şeklinde değerlenmeye devam ediyor. Büyüme rakamları sonrası açıklamalarda bulunan Affirm’ün kurucu Max Lexchin büyümenin istikrarlı olarak arttırılması için büyük ve önemli hamlelerin yapılacağını söyledi. Şirket bünyesinde e-ticaret platformu Shopify’a yüzde 5’lik hisse verildiğini ve 2025 yılında en hızlı büyüyen e- ticaret platformu olacağı öngörülen şimdi al, sonra öde şirketi PayBright’ın 264 milyona alındığını duyurdu.

Ücret Hacimleri Seviyenin Altında

E-ticaret platformlarındaki gelişmeye değinen Lexchin, kredi kartı bakiyelerin düştüğünü ve kart ücreti hacimlerinin pandemi öncesi seviyenin de altında görüldüğünü ifade etti. Bu seviyelerin beklenmedik bir sonuç olduğunu ortaya koyan Lexchin, AfterPay şirketinin gelirlerinin yüzde 14’ünün gecikmiş ödemelerden ede ettiğini belirtti.  Tüketiciler için yeni bir tercih oluşturan satış noktası finansının önemli noktaya geldiğini açıklayan Lexchin, Mirror ve West Elm gibi markalaşmış şirketlerin Affirm sayesinde faizsiz ve taksitli ödeme seçenekleri sunduğunu ifade etti. Affirm’ün 2020 yılı için 30 eylülde sona eren mali dönemde 596 milyon dolarlık gelirin yarısını perakende ödemelerinin oluşturduğunu belirten Lexchin, şirketin geçirdiği mali dönem içinde 97 milyon dolar kayıp yaşadığını duyurdu. Verilen kayıplara paralel olarak şirket 12 aylık dönem içinde kar etmedi.

Faiz Oranları Yüzde 0 ile 30 Arasında Değişiyor

2020 yılının mali dönemi içinde zarar eden Affirm’e ilişkin açıklamalarda şirketin faiz oranlarının düşük olmadığı ortaya koyuldu. Faiz oranlarının kredi alacak kişinin kredi notuna göre değişiklik gösterdiğini söyleyen Lexchin, tüketicilere belirtilen faiz miktarının 3-12 ay arasında sabit ödemelerden sağlandığını belirtti. Büyük ödemlerde süre 4 yıla kadar çekilebiliyor.
Yorumlar (0)