AGİ Dahil Zamlı Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Çalışma Bakanlığı Asgari Ücret Dosyası

Asgari ücretle çalışan vatandaşlar için zamlı maaşlar şimdiden merak konusu oldu. Çok sayıda alanda temel ürünlerde fiyatların artması nedeniyle vatandaşların alım güçleri düştü. Bu dönemde maaşların ne zaman ve nasıl artacağını merak edenler için hem gündemde yer alan zam oranlarına ilişkin listeleri hemde Çalışma Bakanlığı'nın zam oranlarına dair çalışmalarını ele aldık. İşte asgari ücret zam oranlarına dair son dakika gelişmeleri.

AGİ Dahil Zamlı Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Çalışma Bakanlığı Asgari Ücret Dosyası

Asgari ücretle çalışan vatandaşlar için ekonomi gündemi oldukça zorlu ilerliyor. 

Maaşları en son Ocak 2020 döneminde artan ancak o dönemde bu sürece kadar çok sayıda üründe meydana gelen zamlar ile alım güçleri önemli ölçüde kaybolan vatandaşlar yeni yıl zam oranlarını ekim sonu itibariyle araştırmaya başladılar. 

ASGARİ ÜCRET ZAMMI DAHA YÜKSEK SESLE KONUŞULUYOR

Asgari ücretle çalışan vatandaşların maaş zam oranlarıan yönelik beklentileri dolar kuru ve dolar kuruna bağlı gelen zamlar ile yükseldi. 

Pandemi sürecinde zorlu bir dönem geçiren vatandaşlar 2020 yılında hükümetten yüksek bir oranda zam bekliyor. Çalışanların maaşlarına yapılması gündemde olan bu zamlara dair henüz resmi açıklamalar gelmedi ancak bazı değerlendirmeler yapılmakta. 

ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NIN ASGARİ ÜCRET DOSYASI

Çalışma Bakanlığı'nın asgari ücret dosyası Türk İş tarafından gelecek olan zam talebi ile TİSK tarafından sunulacak TİSK teklifine göre belli olacak. 

Ancak burada önemli olan nokta enflasyon oranları. Maliye Bakanlığı 2020 yılı sonunda enflasyon oranlarının yüzde 10.50 bandında olacağını öngörüyor. Bu kapsamda Çalışma Bakanlığı'nın zam görüşmelerinde sınır oranının bu yüzdenin olması bekleniyor. 

Bu kapsamda 2020 yılı için asgari ücretin en az yüzde 10 yükselmesi bekleniyor. Bu orana göre maaşların da 232 TL artması öngörülüyor. Ayrıca hükümetin asgari jesti ile bu oran yükselebilir. 

Emlak365.com