Aile Bakanı Selçuk'tan 2021 Asgari Ücret Zammı İçin İlk Resmi Açıklama Geldi!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından 2021 asgari ücret zammı hakkında ilk açıklama geldi.

Aile Bakanı Selçuk'tan 2021 Asgari Ücret Zammı İçin İlk Resmi Açıklama Geldi!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından 2021 asgari ücret zammı hakkında ilk açıklama geldi. Milyonlarca asgari ücretli çalışan tarafından ekonomide yaşanan dalgalanma nedeni ile bu sene daha da önem kazanan ve yüksek beklenti içerisine girilen zam oranı hakkında Bakan Selçuk taraflara çağrıda bulundu. 2021 asgari ücret zammı ne zaman belli olacak, asgari ücret zam oranı ne kadar olacak, asgari ücret görüşmeleri ne zaman başlayacak, asgari ücret tespit komisyonu ne zaman toplanacak, asgari ücret zam oranı ne zaman kesinleşecek?

Milyonlarca asgari ücretli çalışan tarafından büyük bir umutla beklenen 2021 asgari ücret zam oranı hakkında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından beklenen ilk resmi açıklama geldi. BAKAN SELÇUK 2021 ASGARİ ÜCRET ZAM ORANI HAKKINDA TARAFLARA ÇAĞRIDA BULUNDU! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk  "Bu yıl asgari ücretlerin tüm tarafların uzlaşı ile tespit edilmesini diliyorum" sözleri ile taraflara çağrıda bulundu. 2021 YILI ASGARİ ÜCRET ZAM ORANI NE ZAMAN BELLİ OLACAK, GÖRÜŞMELER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?Asgari ücret için zam oranlarına dair kurumların çalışmaları Kasım ayı sonuna kadar devam edecek. Daha sonra tespit komisyonu Aralık başında biraraya gelecek. Ardından 3 veya 4 toplantı düzenlenecek ve Aralık sonunda zam oranları ilan edilecek. Zam oranlarına ilişkin resmi bir açıklama bulunmuyor. Ancak ekonomistler ve uzmanlar değerlendirmelerine yüzde 8.5 ile yüzde 20 arasında bir oranda zam olabileceği öngörüsünde bulunuyorlar.

2021 ASGARİ ÜCRET ZAMMI İÇİN MASADA OLAN ZAM TEKLİFLERİ KAÇ TL, İŞÇİ VE İŞVEREN TARAFI NE KADAR ZAM YAPILMASINI İSTİYOR?Bilindiği üzere memurlar her sene 2 kere zam alırken asgari ücretle çalışan milyonlarca vatandaş ise yılda sadece bir defa zam alıyor. Asgari ücrete yapılan zam ise komisyon sürecinden sonra belli oluyor. TİSK, Türk İş ve Çalışma Bakanlığı'ndan oluşan tespti komisyonu diğer kurumların verileri üzerinden yapmış oldukları değerlendirmelerle çalışanların ne kadar maaş alacaklarını belirliyorlar. Belirleme sürecinde en önemli veriler ise TÜİK tarafından ilan edilen enflasyon rakamları olurken bunun yanında Merkez Bankası'nın, Maliye Bakanlığı'nın önümüzdeki yıllar için öngröülen enflasyon oranları da görüşmelerde etken oluyor. Bu sene asgari ücretli çalışanlar pandemi nedeni ile yaşanan ekonomik dalgalanma nedeni ile en az asgari ücretin 2 bin 500 TL ile 3 Bin TL arasında olmasını isterken işveren tarafı da yine pandemi nedeni ile 2021 enflasyon hedefi kapsamında yüzde 8,5 oranında zam yapılmasını istiyor ki bu da çalışanların sadece 185 TL zam alması anlamına geliyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)