Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan Sosyal Yardımlara Zam Müjdesi

Devlet tarafından ödenen sosyal yardımlara 2021 yılında zam yapıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk sosyal yardımlara yapılan zamlara ilişkin yazılı bir basın açıklamasında bulunarak detayları açıkladı.

Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan Sosyal Yardımlara Zam Müjdesi

Bilindiği üzere devlet tarafından sağlanan yardımların önemli bir bölümüne 2021 yılının girmesiyle artışlar yaşanmıştı. Bazı devlet desteklerinde yaşanan artışlar asgari ücrete endeksli olarak değişmiş bazı destekler ise memur maaşlarına bağlı olarak artmıştı. 

BAKAN SELÇUK'TAN SOSYAL YARDIMLARA ZAM AÇIKLAMASI

Devlet tarafından ödenen sosyal yardımlara ilişkin son rakamlar ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklandı. 

Bakan Selçuk yapmış olduğu yazılı açıklamasında; Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti'nden (SED) engelli ve yaşlı yardımlarına, evde bakım hizmeti ödemelerinden korumalı iş yerlerine kadar yapılan çok sayıda desteğin yenilendiğini duyurdu. Yapılan zam oranlarıan ilişkin açıklamasının devamında Zehra Zümrüt Selçuk şu bilgileri verdi. 

"Koronavirüsle mücadele ettiğimiz şu günlerde, ihtiyaç sahiplerine ödenen miktarlarda artışa gittik. Bakanlığımıza verilen görevin bir gereği olarak, hak temelli hizmet anlayışı ile toplumun dezavantajlı kesimlerini sosyal dışlanmadan koruyor ve mağduriyetlerini gideriyoruz. Sunduğumuz hizmet ve yardımların, toplumun tüm kesimlerine yayılmasında, artan bütçe kaynaklarımızın rolü büyüktür."

ÇOCUKLARA ÖDENEN SED YARDIMI 1162 TL, EVDE BAKIM MAAŞLARI 1657 TL OLDU

Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk konuşmasının devamında ayrıca bazı veriler paylaştı. 2021 yılı itibariyle her bir çocuk için ödenen SED tutarının 1161 TL'ye ulaştığını ifade eden Bakan Selçuk, zihinsel ve ruhsal engelli vatandaşlar için başlatılan "Korumalı İş yeri" modeli ile iş yerleri için her bir engelli için ödenen aylık tutarın 914 TL'ye yükseldiğini söyledi. 

Bakan Selçuk 2021 yılının girmesiyle evde bakım maaşlarının da arttığını ifade ederek bu desteğin 6 ay boyunca 1657 TL olarak ödeneceğini bildirdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yazılı açıklamasını "2021 yılı ilk 6 aylık dönemi için yaşlı aylıklarında kişi başına ödenecek yardım miktarını 763 liraya, yüzde 40 ile 69 engelli vatandaşların aylığını 609 liraya, yüzde 70 ve üzeri engelli vatandaşların aylığını 914 liraya, engelli yakını aylığını 609 liraya ve ihtiyaç sahibi tüberküloz ile SSPE hastalarına ödenen nakdi yardım miktarını ise 1657 liraya çıkarttık." ifadeleri ile tamamladı. 

Emlak365.com