Aile Bakanlığı'ndan Yaşlı ve Engelli Vatandaşlara Aylık Maaş! 2021

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın on binlerce vatandaşa sağladığı engelli maaşı ve yaşlı maaşı destekleri 2021 yılında da devam ediyor.

Aile Bakanlığı'ndan Yaşlı ve Engelli Vatandaşlara Aylık Maaş! 2021
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın on binlerce vatandaşa sağladığı engelli maaşı ve yaşlı maaşı destekleri 2021 yılında da devam ediyor. Bu yardım için ilk defa başvuruda bulunmak isteyenler için talep edilen koşulları ve başvuru şartlarını sizlerle paylaşıyoruz.

AİLE BAKANLIĞI ENGELLİ VE YAŞLI MAAŞI

Aile Bakanlığı'nın en fazla alınan desteklerinden  ikisi engelli maaşı ve yaşlı maaşı. Bakanlık belli bir oranda engeli olan vatandaşlar ile belli bir yaş üzerinde bulunan yaşlı vatandaşlara destek ödemesi yapıyor. Aylık olarak düzenli ödenen yaşlılık ve engelli maaşlarından faydalanmak için sağlanması gereken koşullar bulunuyor.

Bu koşulların başında vatandaşların aylık gelir düzeyleri geliyor. Eğer kişinin sosyal güvencesi varsa, aylık geliri yüksek ise bu destek ödemelerinden faydalanamıyor. Aile Bakanlığı'nın ilan ettiği başvuru koşullarını sizlerle paylaşıyoruz.

Engelli Aylığı Almak için;

Şartlar: Sosyal güvencesi olmayan ve hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2021 yılı için 852,53-TL) az olan vatandaşlarımıza yapılan yardımlardır.

Ödeme Tutarı: 1 Ocak - 30 haziran dönemi için engel oranı %40 ile %69 arası olanlara 609,61 TL ödeme yapılır. Engel oranı %70 ve üzeri olanlar için yapılan ödeme aylık 914,41 TL'dir.

Yaşlı Maaşı

Şartlar: Sosyal güvencesi olmayan ve aylık bağlanacak kişinin kendisi ve eşi dikkate alınmak suretiyle kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2021 yılı için 852,53 TL) az olan 65 yaş üstü vatandaşlarımıza yapılan yardımlardır.

Ödeme Tutarı: 1 Ocak - 30 haziran dönemi için ödenen yaşlılık aylığı 763,67 TL'dir. Bu rakam Temmuz'da memur maaşları ile değişecek.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

Söz konusu iki destek için başvuruda bulunacak olanlar başvurularını kendi ilçelerinde kaymakamlık bünyesinde yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuruda bulunabilirler.
Yorumlar (0)