Aile Bakanlığı'nın 2021 Ev Eşyası Desteği! 5.000 TL'yi Kimler Nasıl Alabilecek?

Aile Bakanlığı tarafından sağlanan destekler kapsamında çok sayıda alanda vatandaşlara yardımlar sağlanıyor.

Aile Bakanlığı'nın 2021 Ev Eşyası Desteği! 5.000 TL'yi Kimler Nasıl Alabilecek?
Aile Bakanlığı tarafından sağlanan destekler kapsamında çok sayıda alanda vatandaşlara yardımlar sağlanıyor. Vatandaşların alabileceği destekler nakit para yardımı, temel gıda ihtiyaçları, giyim desteği ve eğitim alanında ihtiyaçlar için olabilir.

Bu ihtiyaçlar dışında daha yüksek tutarlı olan Aile Bakanlığı destekleri ise barınma yardımlarıdır. Bakanlık vatandaşlar ev alımı, yapımı, onarımı için 20 bin TL'den 40 bin TL'ye kadar destek sağlar. Bunların dışında barınma yardımları arasında ise 5.000 TL'lik ev eşyası desteği bulunur.

AİLE BAKANLIĞI BARINMA YARDIMLARI

Aile Bakanlığı, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan barınma yardımlarında vatandaşlara özel destekler sunuluyor.  Ev yeri olan sağlıksız koşullarda yaşayan vatandaşlara iki ayrı ev yapım desteği sağlayan bakanlık bunun yanında evi olup kötü durumda bulunanlara bakım onarım desteği sağlıyor. Ev eşyası ise doğal afetler sonrasında ailelere sağlanır.

Hangi Destek için Ne Kadar Ödeme Yapılır?

Betonarme ev yapacak olan vatandaşlar için sağlanan devlet desteği: 40.000 TL

Prefabrik ev yapımı için Aile Bakanlığı'nın en üst destek tutarı 30.000 TL

Ev bakım onarımı için bakanlıktan alınabilecek yardım limiti 20.000 TL

Ev eşyası için Aile Bakanlığı'nca 2021 destek tutarı 5.000 TL

5.000 TL'LİK EV EŞYASI DESTEĞİ

Ev eşyası desteğine ilişkin Aile Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, "Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımı için ayni veya nakdi olarak yapılan yardımlardır." bilgisi verildi.

Bu desteklerden faydalanmak isteyenlerin aylık hane gelirlerinin belli bir limitin altında olması gerekiyor. Bakanlık hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az (2021 yılı için 852,53 TL) olması durumunda destek sağlandığını ilan etti.

Başvuru işlemleri ilçe kaymakamlıklarında yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılacak.
Yorumlar (0)