Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Normalleşme Desteğinin Ne Zaman Sona Ereceğini Açıkladı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk kısa çalışma ödeneği ve normalleşme desteği hakkında açıklamalarda bulundu. Normalleşme desteği ne zaman sona erecek?

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Normalleşme Desteğinin Ne Zaman Sona Ereceğini Açıkladı!
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ekonomi Muhabirleri Derneği yönetimi ile bir araya gelerek önemli açıklamalar yaptı.

NORMALLEŞME DESTEĞİ DEVAM EDECEK!

Kısa çalışma ödeneği uygulamasının sona ereceğini söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Bu ay sonu itibariyle kısa çalışma ödeneği uygulaması sona erecek. İşverenlerimize kısa çalışmada kaldıkları süre altı ayı geçmemek üzere normalleşme desteği vereceğiz. Bu normalleşme destekleri 30 Haziran 2021'e kadar devam edecek Bu doğrultuda işverenlerimizin SGK'ya ödeyecekleri primlerde mahsuplaşma yapacağız.” dedi.

Kısa çalışma ödeneğinin amacını da ifade eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Kısa Çalışma Ödeneği geçici bir çözüm olarak devreye soktuğumuz tedbirdi. Koronavirüs salgını nedeniyle özel olarak verildi. Uzun vadeli bir teşvik programı değildi. Geçici bir destek olarak kullandık. Normalleşmeye geçince de görevini tamamlamış oldu.” ifadelerini kullandı.

Devletin teşviklere devam edeceğini söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Normalleşme desteği ve SGK teşviklerine devam edeceğiz. Bizim tüm teşviklerimiz oldukça kullanışlı bir vazife gördü. Kısa çalışma ödeneğine 30 milyar TL kaynak aktardık. Türkiye'de 1,9 milyon işyeri bulunuyor. Yüzde 26'sı kısa çalışma ödeneğine başvuru yaptı. Bir başka ifade ile her 4 işletmeden 1'i kısa çalışma ödeneğine ihtiyaç duymuş.” şeklinde konuştu.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ SÜRECEK!

İşte çıkarma yasağının da önemli olduğunu söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Fesih kısıtıyla beraber nakdi ücret desteğini de sürdüreceğiz. Sosyal Koruma Kalkanı'nı çok önemsiyoruz. Nakdi ücret desteği kapsamında 2,5 milyon kişiye 9 milyar TL ödeme yapıldı.” dedi.

İstihdamı korumak için yeni bir çalışma grubu oluşturduklarını söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Türk-İş, Hak-İş, TOBB, TİSK ve kamudan oluşan yeni bir çalışma grubu kurduk. Bu ekip tamamen uzman isimlerden meydana gelecek. 10-12 kişilik bu çalışma grubu istihdamın korunması için politikalar geliştirecek. Devletin getirdiği önerilerle sınırlı kalınmayacak. İşçi ve işveren bu önerileri onaylarsa o zaman biz de değerlendirmeye alacağız.” açıklamasını yaptı.

Emlak365.com
Yorumlar (0)