Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Tarafından Her Ay Kimlere, Kaç Lira Sosyal Yardım Veriliyor?

Türkiye'de ihtiyaç sahibi vatandaşlar belirli şartları taşıdıkları takdirde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlardan yararlanabiliyorlar.

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Tarafından Her Ay Kimlere, Kaç Lira Sosyal Yardım Veriliyor?

Türkiye'de ihtiyaç sahibi vatandaşlar belirli şartları taşıdıkları takdirde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlardan yararlanabiliyorlar. Vatandaşlar çok çeşitli kalemlerde verilen sosyal yardımlar hakkında araştırma yapmayı sürdürüyorlar. Devlet tarafından hangi şartlarda, hangi vatandaşlara aylık kaç TL sosyal yardım veriliyor. Sosyal yardım almak için hangi şartları yerine getirmek gerekiyor?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşların ekonomik durumlarının yetersiz kalması durumunda çok farklı kalemlerde vatandaşlara sosyal yardım yapılıyor. Belirli şartları taşıyan vatandaşlar ilgili birimlere başvurmaları durumunda devletten her ay düzenli olarak ödeme alabiliyorlar. Bir ailenin geçimi için yetmeyecek miktarlarda olan bu sosyal yardımlar imkanları kısıtlı olan vatandaşlar için ise çok büyük bir destek sağlıyor.Sosyal devlet olmanın gereği vatandaşlara çeşitli imkansızlıklar durumunda sosyal yardımlar yapılıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından organize edilen sosyal yardımlar her ay düzenli olarak ödeniyor. Ayrıca iki ayda bir veya tek seferlik sosyal yardımlarda bulunuyor. Peki kimler hangi sosyal yardımları alabilirler? Kalem kalem sosyal yardım baivuru şartları nelerdir? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan sosyal yardımlar kaç liradır?ENGELLİ YAKINI AYLIĞIAile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 18 yaşından küçük engelliler için ailelerine yapılan sosyal yardımdır. Sosyal güvencesi olmayan kişilere yapılan bu yardım için kişi başı hane geliri şartı vardır. Buna göre kişi başı gelirleri 701 TL'nin altında olan haneler bu sosyal yardımdan yararlanabilirler. Bu yardımı alabilmek için hanede bulunan 18 yaş altındaki engelli vatandaşın yüzde 40 engelli raporu olmalıdır. Bu sosyal yardım kapsamında vatandaşlara her ay 537 TL ödeme yapılmaktadır.

ENGELLİ AYLIĞIBu sosyal yardım engelli vatandaşlara verilmektedir. Sosyal güvencesi olmayan engelli vatandaşlardan bazı şartları yerine getirmesi istenmektedir. Buna göre hane içerisinde kişi başı düşen gelir 701 TL'nin altında olmalıdır. 18 yaş üzerindeki engelli vatandaşların yararlanabildiği bu sosyal yardımda ödenecek ücret engellilik oranına göre belirlenmektedir. Yüzde 40 ile yüzde 69 oranında engelli olan vatandaşlara aylık 537 TL, yğzde 70 ve üzerinde engeli olan vatandaşlara ise aylık 805 TL sosyal yardım verilmektedir.YAŞLILIK AYLIĞI65 yaş üstü vatandaşların yararlanabildikleri yaşlılık aylığı için vatandaşlardan talep edilen ilk şart başvuran vatandaşın sosyal güvencesinin olmamasıdır. Bu sosyal yardım için 65 yaş üzerindeki vatandaşın ve eşinin ortalama gelirinin 701 TL'den az olması şartı aranıyor. Aylık ödenen bu sosyal yardımın ödeme miktarı ise 672 TL'dir.ÇOKLU DOĞUM YARDIMIKadınlara yönelik bir sosyal yardım programı olan Çoklu Doğum yardımı ile muhtaç hanelerdeki çocukların beslenmeleri ve bakımlarından doğacak masraflar desteklenmektedir. Hane içerisinde kişi başı düşen aylık gelirler 701 TL'nin altında bulunan vatandaşların yararlanabildiği bu sosyal yardım çokklu doğum ile dünyaya gelen 0-2 yaş aralığındaki çocuklar için verilmektedir. Aylık olarak bu vatandaşlara 150 TL ödeme yapılmaktadır.KRONİK HASTALARA VERİLEN SOSYAL YARDIMTürkiye'de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlık yardımları kapsamında gerçekleştirilen bu sosyal yardımdan tüberküloz ve SSPE hastalığı nedeniyle psikososyal ve mali açıdan kayıp yaşayan vatandaşlar yararlanmaktadır. Bu hastalığa sahip olan kişiler veya onların yakınlarının başvurusu ile bu vatandaşlara her ay 1.460 TL sosyal yardım verilmektedir.

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİAile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere elektrik tüketim yardımı kapsamında belirli sınırlar içerisinde sosyal yardım yapılmaktadır. Bu sosyal yardım için herhangi bir başvuru yapılmasına gerek yoktur. Düzenli olarak sosyal yardım alan muhtaç durumdai ailelere veriken bu sosyal yardım gereği 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kWh, 3 kişilik hanelere 100 kWh, 4 kişilik hanelere aylık 125 kWh, 5 ve daha fazla kişik hanelere aylık 150 kWh karşılığı PTT aracılığı ile ödeme yapılır.DOĞUM YARDIMITürkiye'de en çok kullanılan sosyal yardımlardan birisidir. Doğum yapan her kadın herhangi bir gelir şartı aranmaksızın bu yardımdan yararlanabilir. 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren yapılan tüm doğumlar için bu sosyal yardım verilmektedir. Bu sosyal yardımda her çocuk için bir sefer ödeme yapılmaktadır. Birinci çocuğun doğumunda 300 TL, ikinci çocuğun doğumunda 400 TL ve üçüncü ve sonraki çocuklar için600 TL ödeme yapılmaktadır.Emlak365.com


Yorumlar (0)