Ailelerin SGK'dan Almadığı 4 Yardım Parası! Çeyiz Desteği, Dul Maaşı, Yetim Aylığı, Cenaze Parası

Sigortalı bir çalışan belli bir süre sigortalı olarak çalışmış ise geride kalan ailesine 4 ayrı destek bırakır. SGK aracılığıyla ödenen bu desteklerden faydalanmak isteyenler için yapılması gerekenler ve başvuruların nereye nasıl yapılması gerektiği ise kurum tarafından ilan edildi. Geri dönük olarak da alınabilen dört ayrı destek için 5 yıl şartı bulunuyor.

Ailelerin SGK'dan Almadığı 4 Yardım Parası! Çeyiz Desteği, Dul Maaşı, Yetim Aylığı, Cenaze Parası

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışma hayatında yer almış ve belli bir süre SGK primi ödemiş olan vatandaşlara özel haklar sağlıyor. 

Bu özel hakların bir bölümü de kişinin vefat etmesi durumunda ailesine sağlanıyor. Ailelerin genel olarak bildikleri bazı SGK desteklerinin yanında unutulan alınmayan yardımlarda bulunuyor. Bizlerde ailelerin alabileceği bu destekleri sizlerle paylaştık. 

DUL MAAŞI

En az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş veya, 4/1-(a) sigortalıları için, her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş, olması şartıyla ölüm aylığı bağlanır.

Bu ödemeler vefat eden kişinin maaşına göre yapılır. Eğer vefat eden kişinin maaşı sadece eşi tarafından alınacaksa yüzde 75'i oranında maaş bağlanır. Dul maaşı için başvurular SGK İl Müdürlüklerinden yapılabilir. 

YETİM MAAŞI

Yetim maaşı da aynı dul maaşında yer alan, 5 yıl sigortalılık süresi ve yeterli prim ödemesi yapmış olmak şartıyla alınır. Bu ödemelerde maaş erkek çocuklarına 25 yaşına kadar ödenir. Kız çocuklarına ise sigortalı işe girmeleri, evlenmelerine kadar ödenebilir. Yetim maaşı başvuruları da SGK İl Müdürlüklerine yapılır. 

CENAZE DESTEĞİ

Cenaze yardım parası sigortalı bir kişinin vefat etmesi durumunda ailesine ödenir. 2020 yılında 801 TL olarka ödenen cenaze yardım parası öncelikle vefat eden kişinin eşine ve çocuklarına ödenir. Eğer kişi bekarsa ödemeler annesine, babasına veya kardeşine yapılır. Bu ödemeler için başvurular 5 yıl geriye dönük olarak yapılabilir. 

ÇEYİZ PARASI

Yetim maaşı alan bir genç kız evlenmeye karar verdiğinde SGK'dan çeyiz parası alır. Evleneceği zaman aylık maaşı kesilecek olan genç kızların çeyiz parası alabilmek için yazılı başvuru yapması gerekiyor. Bu başvuruların ardından SGK incelemeleri sonrasında 24 maaş tutarında çeyiz parası ödemesi yapılır. Bu destek ödemesi de geriye dönük 5 yıllık için alınabilir. 

Emlak365.com

Yorumlar (1)
Dilek öztürk 3 ay önce
Eşim 2017 de vefat etti bağkurlu dul maaşı alıyorum babam 2004de vefat etti sigorta emeklisi yetim maaşı alabilme şansım var mıdır teşekkür ediyorum