AK Parti, CHP, İYİ Parti: Asgari Ücret Zam Oranları Teklifleri, Hangi Parti Ne Kadar Olsun Diyor?

Asgari ücret için ilk toplantı gerçekleştirildi. Milyonlarca asgari ücretli çalışanı ilgilendiren karar öncesinde ise partiler zam oranı taleplerini gündeme taşıdılar. Hem partilerin asgari ücret zam önerilerini hemde hemde AK Parti tarafından gelen asgari ücret zam açıklamalarını derledik.

AK Parti, CHP, İYİ Parti: Asgari Ücret Zam Oranları Teklifleri, Hangi Parti Ne Kadar Olsun Diyor?

Asgari ücret ile çalışan vatandaşların önümüzdeki sene içerisinde ne kadar maaş alacaklarının belirleneceği toplantının ilki yapıldı. İkinci toplantı 15 Aralık tarihinde üçüncü toplantı ise 22 Aralık tarihinde yapılacak. Bu toplantıların ardından alınan ortak karar Aralık ayının son günlerinde kamuoyu ile paylaşılacak. 

PARTİLERİN ASGARİ ÜCRET ZAM AÇIKLAMALARI

Asgari ücrette zam oranlarının belli olmasından önce ise çok sayıda siyasi parti asgari ücrt zam oranının ne kadar olması gerektriğine ilişkin açıklamalarda bulundular. 

Pandemi süreci, koronavirüs salgınının etkileri, ekonomide yaşanan son durum ve alım gücünün düştüğünü ifade eden partiler zam oranının yüksek bir seviyeden yapılması gerektiğini ifade etttiler. İşverenler ise bu taleplere toplantının ilk gününde yanıt verdi. 

Pandemi sürecinden işverenlerin olumsuz etkilendiğini hatırlatan TİSK, zam oranı belirlenirken bunların hatırlanması gerektiğini ifade etti. 

Partilerin Zam Oranları Teklifleri

CHP'nin 2021 yılı aylık asgari ücret maaş önerisi: 3100 TL.

İYİ Parti'nin 2021 yılı aylık asgari ücret maaş önerisi: 3000 TL

HDP'nin 2021 yılı aylık asgari ücret maaş önerisi: 4000 TL.

Saadet Partisi'nin 2021 yılı aylık asgari ücret maaş önerisi: 8085 TL.

DSP'nin 2021 yılı aylık asgari ücret maaş önerisi: 3533 TL

ÇALIŞMA BAKANI SELÇUK'TAN AÇIKLAMA GELDİ

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücret zam oranına ilişkin açıklamasında "2019'da enflasyon yüzde 11'di. Biz 2020'de asgari ücreti 2943 Lira brüte çıkardık. Asgari ücrette gerçekleşen enflasyonun neredeyse 3 puan üzerinde bir iyileştirme yaptık. 18 yıllık dönemde 1.5 kat artış olmuş durumda. Aralık ayının sonuna kadar bütün tarafların sunumlarını dinleyecek ve bir karara Aralık ayının sonunda açıklayacağız. Vergi kaybının da önüne geçtik. " ifadelerini kullandı. 

Emlak365.com

Yorumlar (3)
Sakaryali 2 ay önce
Aman ne çok yapmışsınız yarısını geri alin
İşci 2 ay önce
Hükümet işvernden yana olduğu mütdetce askeri ücrete doğru dürüst zam gelmez arkadaşlar. Vergi dilimlerini düşürün işvernleride bu sefer dinlemeyin bakın ozaman adil bir zam yapılır.ama nerde.
Vatandaş 2 ay önce
Asgari ücretli ler azla yetinmeye alışkın zaten, zengine fazla yüklenmeyin çok zor durumdalar.
Asgari ücret 2000₺ ye indirilsin çok paraya alisirlarsa sonraki yıllarda gecinemezler hele bu yıl herşey e %100 zam gelmişken..