AK Parti Kanun Teklifinde Çiftçilere Sağlanacak Destekler! Borç Yapılandırma

AK Parti tarafından sunulan ve TBMM Genel Kurulunda kabul edilen kanun teklifinde çiftçileri yakından ilgilendiren düzenlemeler yer alıyor. Kanun teklifi çiftçilerin tarımsal kredi borçlarının yapılandırılmasını öngörüyor.

AK Parti Kanun Teklifinde Çiftçilere Sağlanacak Destekler! Borç Yapılandırma
'Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' TBMM Genel Kurulunda görüşüldü.

TBMM Meclis Başkanvekili Celal Adan'ın başkanlık ettiği genel kurulda gerçekleştirilen görüşmeler sonunda düzenlemeler kabul edildi. Kabul edilen tasarı içerisinde tarımsal borçlarının yapılandırılması, ücretsiz izin ve sigorta prim desteği, geçici iş göremezlik ödeneği esas kazanç hesabı gibi düzenlemeler yer alıyor.

ÇİFTÇİLERE YAPILANDIRMA MÜJDESİ

Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi genel olarak ekonomiye dair bazı düzenlemeler öngörüyor. Düzenlemelerin çiftçiler için bölümünde ise borçların yapılandırılması yer alıyor.

Yaklaşık 21 bin çiftçiyi doğrudan ilgilendiren düzenleme kapsamında, çiftçilerin borçları, kanunda belirtilen yöntemle tekrardan hesaplanacak. Yeniden hesaplanan borçlardan vadelerinden bugüne kadar tahakkuk etmiş temerrüt faizleri silinecek. Yeni borçlar ise basit usulde yürütülecek faizle tekrardan hesaplanacak. Düzenleme kapsamında Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi alan çiftçilerin takibe düşen kredileri yapılandırılacak.

KANUN TEKLİFİNDE YER ALAN DİĞER DÜZENLEMELER

Kanun teklifinde ayrıca pandemi sürecinde ücretsiz izne ayrılacak olanlara sağlanacak 1500 TL'lik ödeneğin kapsamının genişletilmesi kararı çıktı. Daha önce yeme içme sektöründe çalışanlar için sağlanacağı için açıklanan günlük 50 TL'lik destek daha fazla sektöre sağlanacak.

Geçici iş görememezlik ödeneğinde yer alan bazı koşullar düzenleme kapsamında değiştirildi. Hastalık kapsamında sağlanan ödeneğin esas günlük kazancın hesabında dikkate alınan 3 aylık dönem, 12 aya çıkarılıyor.

Düzenlemede yer alan bir diğer kanun değişikliği ise kamu kurumlarının menkul mallarının satışına yönelik oldu. Menkul mallar bundan sonraki süreçte pazarlıkla satılabilecek.

 
Yorumlar (0)