Akaryakıt Sektöründe İndirim Krizi! EPDK Akaryakıt İndirimini Duyurunca EPGİS Mahkemeye Gideceklerini Jet Hızıyla Açıkladı!

Türkiye'de akaryakıt sektörü Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından akaryakıtta tavan fiyatı döneminin başladığına yönelik yapılan açıklama ile karıştı. Bu karara Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) itiraz edeceklerini duyurdu.

Akaryakıt Sektöründe İndirim Krizi! EPDK Akaryakıt İndirimini Duyurunca EPGİS Mahkemeye Gideceklerini Jet Hızıyla Açıkladı!
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan akaryakıtta tavan fiyat uygulaması kararına Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından jet hızıyla itiraz geldi. EPDK'yı mahkemeye vereceklerini duyuran EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, akaryakıtta tavan fiyat uygulamasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

EPDK AKARYAKITTA SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ İLE İNDİRİM DUYURMUŞTU!

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının belirlenmesi için yeni bir uygulamaya geçiş yapılacağı resmen açıklandı. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz bir duyuru yaparak, “Tüketicilerimizi, sektörümüzün sürdürülebilir ve rekabetçi yapısını koruyabilmek adına akaryakıtta tavan fiyat uygulaması kararı aldık. Bu karar gereği akaryakıt fiyatlarında 17 kuruş ile 20 kuruş arasında indirim meydana gelecek. Bizim belirlediğimiz tavan fiyatın bir kuruş dahi üzerinden kimse vatandaşımıza akaryakıt satamayacak.” dedi.

EPGİS JET HIZIYLA YANIT VERİP MAHKEMEYE GİDECEKLERİNİ AÇIKLADI

Akaryakıtta tavan fiyat uygulamasına geçilmesine dair yapılan açıklamaya Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından jet hızıyla yanıt verildi. EPGİS Başkanı Fesih Aktaş bir açıklama yaparak, “EPDK'nın akaryakıtta tavan fiyat uygulamasına geçiş yapmasına dair almış olduğu karar hakkında yapacak olduğumuz ilk iş mahkemeye gitmek olacaktır. EPDK'nın müdahale edip indirim yaptığı rakam direkt olarak bayi karıdır. Zaten bunda da üst sınır uygulaması yapılmaktadır. Bu karar ile sınırlandırılmış bayi karlarına müdahale edilmektedir. Hukuk önünde hakkımızı arayacağız.” ifadelerini kullandı.

AKARYAKIT İNDİRİMİ GERİ ÇEKİLECEK Mİ?

EPGİS ile EPDK arasında tavan fiyat uygulaması anlaşmazlığı akaryakıt sektöründe büyük bir krizin çıkmasına neden oldu. Yaşanan bu kriz sonucu taraflar kozlarını mahkemede paylaşmaya hazırlanırken EPDK'nın alınan karar üzerinde güncelleme yapmasının yaşanan krizi sonlandırabileceği iddia edildi.

Emlak365.com
Yorumlar (0)