Akaryakıt Şirketlerinden Benzin Ve Motorin Fiyatlarına Gizli Zam Geliyor!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından akaryakıt fiyatlamasında tavan fiyat uygulamasına son verilmesi üzerine serbest piyasada fiyatların yeniden belirlenmesine imkan doğdu. Bazı büyük akaryakıt firmalarının benzin ve motorin fiyatlarına zam yapma kararı aldıkları bildirildi. İşte akaryakıt zammı hakkında yaşanan son dakika gelişmeleri...

Akaryakıt Şirketlerinden Benzin Ve Motorin Fiyatlarına Gizli Zam Geliyor!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bir süredir akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde tavan fiyat uygulamasına geçmişti. Akaryakıt şirketleri EPDK'nın belirlediği fiyatların üzerinde bir fiyata benzin ve motorin artışı yapamıyordular. Ancak tavan fiyat uygulaması bu gece saat 00:00'da sona erecek. Bu uygulamanın devre dışı kalacak olmasının ardından akaryakıt fiyatlarına zam yapılacağı haberleri gelmeye başladı.

AKARYAKIT ZAMMI GELİYOR

Akaryakıt fiyatları belirlenirken uygulanan tavan fiyat uygulamasının sona ermesinin ardından şimdi büyük akaryakıt şirketlerinin hem benzin fiyatlarına hem de motorin fiyatlarına zam yapma kararı aldıkları belirtildi. Sektör kaynaklarından elde edilen bilgiler ise zam kararı doğrulanmış oldu.

Sektör kaynaklarının aktardıkları bilgilere göre bazı akaryakıt dağıtım şirketleri motorinin ve benzinin litre fiyatına 10 kuruş zam yaptılar. Akaryakıt zammının bu gece yarısından itibaren pompa fiyatlarına yansıtılacağı belirtildi. Ancak bu zam kararı bazı şirketler tarafından alındı. Zam yapmadan benzin ve motorin artışı yapacak olan firmalar da bulunacak. Bu firmalar alınan zam kararına uymayacakları ifade edildi.

FİYATLAR ARTMADI AMA VATANDAŞA ZAM UYGULANACAK

Benzin ve motorin fiyatlarına zam yapılmasına dair karar alınmasına rağmen şirketlerin maliyetlerinde bir yükselme meydana gelmedi. Yapılan zammın rafineri fiyatlarındaki artıştan kaynaklanmayacağı bildirildi.

EPDK'nın akaryakıt fiyatlarına gizli zamları ortadan kaldırmak için tavan fiyat uygulamasına gitmiş ve bazı şehirlerde akaryakıt ürünlerinde 40 kuruşa varan indirimler meydana gelmişti. Ancak şimdi bu uygulamanın ona ermesi ile akaryakıt şirketleri yeniden zamları gündemlerine aldılar. Bu duruma EPDK'nın karşı bir yaptırımı olup olmayacağı bilinmezken EPDK dün yaptığı açıklamada akaryakıt ürünlerinin serbest piyasa şartlarında belirleneceğini ilan etmişti.

Akaryakıt ürünlerine hangi şirketlerin zam yapılacağına dair ise bilgi kamuoyuna verilmedi. Zam yapan firmalar bu gece yarısından sonra belli olmuş olacak.

Yorumlar (0)