Akaryakıta Gece Zammı! EPGİS Motorine Zam Yapıldığını Resmen Açıkladı!

Küresel petrol piyasalarında meydana gelen fiyat artışları Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansımaya devam ediyor. EPGİS tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre motorinin litre fiyatına zam yapıldı. Motorine yapılan zamlar pompa fiyatlarına yansıtılacak mı?

Akaryakıta Gece Zammı! EPGİS Motorine Zam Yapıldığını Resmen Açıkladı!

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının güncellenmesine dair gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Dolar kurunda düşüş yaşanmasına rağmen petrol ürünlerinin fiyatlarının yükselişi nedeniyle yeni bir zam açıklaması yapıldı. Bu açıklamaya göre motorinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren zam yapılacağı bildirildi. 

AKARYAKIT ZAMMI AÇIKLANDI

Küresel petrol piyasalarında oldukça hareketli günler yaşanmaya devam ediyor. Üretim kısıntısı ve artırımı konusunda tartışmalar yaşanırken fiyatlar da yükseliş ivmesine girdi. Uluslararası piyasalarda brent petrolün varilinin fiyatı 70 dolar sınırına dayandı. Bu fiyat yükselişi ise Türkiye'de fiyatların yeniden belirlenmesine neden oldu.

Geçtiğimiz haftanın son işlem günlerinde dolar kurunun tarihi seviyelere çıkması üzerine benzinin litre fiyatına zam yapılmıştı. Sektör uzmanları ise motorinin litre fiyatı için zam kararının bu haftaya kalacağını ve yeni bir değerlendirme yapılıp zam konusunda karar verileceğini bildirmişlerdi. Yapılan bu değerlendirme bugün gün boyu motorin için zam kararı beklenmesine neden oldu. Ancak motorin zam kararına dair Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından herhangi bir açıklama gelmedi.

MOTORİN ZAMMI AÇIKLANDI

EPGİS zam bombasını ise geleneğe aykırı olarak akşam saatlerinde patlattı. Genellikle saat 16:00 dolaylarında açıklanan zam ve indirim kararları bugün gece saatlerinde açıklandı. EPGİS tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre motorinin litre fiyatına 23 kuruş zam yapıldı. Zamlı tarifenin bu gece yarısından itibaren geçerli olacağı bildirildi. 

EPGİS'in motorin için zam kararı almasının ardından herkes bu zammın pompa fiyatlarına yansıyıp yansımayacağını merak etmeye başladı. EPGİS tarafından yapılan açıklamada zammın Eşel Mobil Sistemi gereği ÖTV'den karşılanacağı bildirildi. Buna göre motorin zammı devletin motorinden almış olduğu ÖTV'den karşılanacak. Bu şekilde devletin motorinden aldığı ÖTV azaltılarak zam vatandaşa yansıtılmayacak. 

Yorumlar (0)