Akaryakıtta Çifte Zam Resmen Açıklandı! Benzin Ve Motorin Zammı Pompa Fiyatlarına Yansıyacak Mı?

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarında yeni bir güncelleme yapıldığı açıklandı. Buna göre benzin ve motorin fiyatlarına zam yapıldı. Peki benzin ve motorin zammı vatandaşı etkileyecek mi? Zamlı fiyatlar pompaya yansıyacak mı?

Akaryakıtta Çifte Zam Resmen Açıklandı! Benzin Ve Motorin Zammı Pompa Fiyatlarına Yansıyacak Mı?
Küresel petrol fiyatlarında ve dolar kurunda meydana gelen fiyat değişimlerinin ardından Türkiye'de akaryakıt fiyatlarında da değişim yapılmasının zaruriyet haline geldiği için güncelleme yapıldığı açıklandı. Yapılan bilgilendirmeye göre hem motorinin litre fiyatında hem de benzinin litre fiyatında artışa gidildi. Benzin ve motorin zamları ayrıca resmen açıklandı.

PETROL FİYATLARI YÜKSELİYOR

Küresel petrol piyasalarında koronavirüs salgınının etkisini dünyada arttırmaya başlaması nedeniyle petrol fiyatları karışık seyirde ilerlemeye devam ediyor. Genelde yükseliş eğilimine giren petrol fiyatları üretim kısıntısı ve diğer önlemler sayesinde OPEC ve diğer petrol üreten ülkelerin tamamen kontrolü altına girmiş durumda. Fiyatlarda sert düşüşlere müsaade edilmeyen petrol sektöründe fiyat yükselişleri ise kelimenin tam anlamıyla adeta teşvik ediliyor.

DOLAR KURU FİYATLARI BELİRLİYOR

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarını etkileyen ikinci ana unsur olan dolar kurunda da Türk lirası aleyhine bir hareketlenme devam ediyor. Kur her ne kadar Merkez Bankası tarafından baskı altına alınmaya çalışılsa da bunun ekonomik açıdan pek bir sonucu olmadı. Ancak yine de sert yükselişler görülmüyor. Buna karşın dolar kurunda zayıf bir yükseliş hareketi görülüyor. Petrol fiyatlarındaki artışlar bu dolar kuru yükselişleri ile birleşince Türkiye'de akaryakıt maliyetlerinde de yükselme meydana geldi.

BENZİN VE MOTORİN ZAMMI AÇIKLANDI

Enerji, Petrol, Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılan son rafineri hesaplaması ile benzinin ve motorinin litre fiyatları yeniden belirlendi. EPGİS'in resmi açıklamasına göre bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 15 kuruş, motorinin litre fiyatına 16 kuruş zam yapıldı. EPGİS benzin ve motorin zammını resmen duyurdu.ZAM VATANDAŞA YANSIYACAK MI?

Benzin ve motorin fiyatlarına EPGİS tarafından zam yapılmasının ardından bu zamların vatandaşlara yansıyıp yansımayacağı merak edilmeye başlandı. Türkiye'de akaryakıt sektöründe 2021 yılında uygulanan Eşel Mobil Sistemi gereği fiyat artışlarının vatandaşlara yansımaması için zamlar veya indirimler akaryakıta uygulanan ÖTV'den karşılanıyor. Benzin ve motorine zam geldikçe bu zam devletin ÖTV oranının azaltılması ile, indirim geldikçe de ÖTV oranın arttırılması ile karşılanıyor. Bu şekilde pompa fiyatları değişmiyor ve vatandaş akaryakıt zamlarından olumsuz etkilenmiyor. Son yapılan benzin ve motorin zammı da bu şekilde uygulanacak ve pompa fiyatlarına yansıtılmayacak.
Yorumlar (0)