Akaryakıtta Tavan Fiyat Uygulaması İle Benzin Ve Motorin İndirimleri 40 Kuruşa Kadar Dayandı!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt fiyatlarına indirim getiren yeni tavan fiyat sisteminin akaryakıt ürünlerinde 40 kuruşa kadar varan indirimlerin gerçekleşmesini sağladığını bildirdi. Mustafa Yılmaz vatandaşlara da uyarıda bulunarak EPDK'nın internet sitesinde yayınlanan fiyatlar ile akaryakıt istasyonlarındaki fiyatları karşılaştırmalarını istedi.

Akaryakıtta Tavan Fiyat Uygulaması İle Benzin Ve Motorin İndirimleri 40 Kuruşa Kadar Dayandı!
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıtta tavan fiyat sisteminin ardından bazı illerde KDV dahil fiyatlarda 40 kuruşa varan indirimler olduğunu söyledi.

AKARYAKIT İNDİRİMİ 40 KURUŞA KADAR YÜKSELDİ

Akaryakıtta tavan fiyat uygulamasına dair açıklamalarda bulunan Mustafa Yılmaz, “Piyasanın serbestliğine herhangi bir şekilde halel getirecek bir uygulama yapmıyoruz. Bugün ortaya çıkan fiyatlar gayet nettir. Bu fiyatlar bize kar oyununu da açık şekilde göstermiştir. Bundan dolayı tavan fiyat uygulamasında haklı olduğumuz da ortaya çıkmıştır. Biz 17-20 kuruş dolaylarında bir fiyat indirimi olacağı açıklamıştık. Tavan fiyat uygulamamızın sisteme girmesi ile bazı illerde indirimler 35-40 kuruş seviyelerine kadar yükseldi. Bu durum da hem bize hem de kamuoyuna kararımızın ne kadar yerinde olduğunu gösterdi.” dedi.

FİYAT KARŞILAŞTIRMASI YAPSINLAR

Akaryakıt fiyat düzenlemelerinde daha yolun başında olduklarını söyleyen Mustafa Yılmaz, “Biz daha yolun başındayız diyebilirim. Bu süreçte vatandaşlarımızdan bir isteğimiz var. İnternet sayfamızda ilan ettiğimiz fiyatlarla alışveriş yaptıkları akaryakıt istasyonlarındaki fiyatları karşılaştırsınlar. Buna göre akaryakıt alacakları istasyonları belirlesinler. Akaryakıtta kalite zaten standart. İstasyondan istasyona veya şirketten şirkete değişen bir durum yok.” ifadelerini kullandı.

UCUZ YAKITTA VERGİ KAÇAKÇILIĞI İDDİALARINA TEPKİ

Ucuz yakıt satın almanın vergi kaçakçılığını teşvik edeceği iddialarına da sert yanıt veren Mustafa Yılmaz, “İki bayi arasında bakıyorsunuz 20 kuruşluk fiyat farkı var. Ucuz satan bayiler vergi kaçırıyor ve devlet de buna göz yumuyor. Böyle bir şey olabilir mi? Bunu söyleyenlerin akaryakıt fiyatlarının nasıl belirlendiğinden, maliyetlerdeki farklılıkların pompaya nasıl yansıyabileceğinden haberleri yok. Toplu ve otomasyon satışlarda nasıl indirim yapılabiliyorsa istasyon müşterilerine de indirim yapmak mümkündür. Vergi kaçakçılığı durumunda zaten Hazine ve Maliye bakanlığı gerekli işlemleri uygulamaktadır. Kamunun bu konuda hassas ve sürekli bir denetimi var. Akaryakıt fiyatlarını belirleyecek maliyet unsurları gayet açıktır. Yüksek kira maliyeti, intifa ya da hava parası gibi giderleri kimse vatandaşın sırtına vurmaya kalkmasın.” şeklinde konuştu.

EPGİS'E MAHKEME CEVABI

EPGİS'in tavan fiyat uygulamasını mahkemeye taşıma kararını da değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Daha önce de benzer davalar açılmıştı. Ama bu davaların hepsi EPDK'nın lehine sonuçlandı. Çünkü bizim aldığımız tüm kararlar hukuka uygundur. Bugün de hukuka uygun bir karar alıp uygulamaya soktuk.” dedi.

Emlak365.com
Yorumlar (0)