Akaryakıtta Tavan Fiyat Uygulaması Sona Eriyor! Benzin Ve Motorine Zam Gelecek Mi?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından akaryakıt fiyatlamasında uygulanan tavan fiyat uygulamasına son veriliyor. Türkiye'de akaryakıt fiyatları yeniden serbest piyasa koşullarında belirlenecek. EPDK'nın tavan fiyat uygulaması ile akaryakıt ürünlerinde 40 kuruşa varan indirimler gerçekleşmişti.

Akaryakıtta Tavan Fiyat Uygulaması Sona Eriyor! Benzin Ve Motorine Zam Gelecek Mi?

Türkiye'de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yaklaşık 2 ay kadar önce akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde tavan fiyat uygulamasına geçiş yapıldığını duyurmuştu. Bu duyurunun ardından akaryakıt fiyatlarında bazı şehirlerde 40 kuruşa varan indirimler meydana gelmişti. Ay boyunca devam eden uygulamanın 19 Mayıs saat 00:00'da sona ereceği açıklandı.

TAVAN FİYAT UYGULAMASI SONA ERİYOR

EPDK'nın tavan fiyat uygulaması vatandaşların lehin eolmuştu. Bu şekilde akaryakıt fiyatlarında gizli zamlar önlenmiş ve 17 kuruş ile 20 kuruş arasında indirimler gerçekleşmişti. Bazı şejhirlerde bu indirimlerin miktarı ise 40 kuruşa kadar ulaşmıştı. EDK her şehir için ayrı bir tavan fiyat belirlemiş ve akaryakıt şirketlerinin bu tavan fiyat üzerinden benzin ve motorin satışı yapmalarına izin vermemişti. Aykırı davranış gösterip yüksek fiyatla akaryakıt satan şirketlere ise cezalar kesilmişti.

EPDK'nın tavan fiyat uygulamasına geçişi sektörden büyük bir tepki almıştı. Enerji, Petrol, Gaz İkmal İstayonları İşveren Sendikası (EPGİS) bir açıklama yaparak bu uygulamayı kabul edemeyeceklerini söyleyip mahkeme yoluna başvurmuşlardı.

BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI DÜŞMÜŞTÜ

EPDK'nın kararıyla tavan fiyat uygulamasına geçilmesiyle fiyatlarda bir gerileme meydana gelmişti. Bu gerileme neticesinde İstanbul Avrupa Yakası'nda benzinin tavan fiyatı 7,07 TL, motorinin tavan fiyatı 6,43 TL, İstanbul Anadolu Yakası'nda benzinin litre fiyatı 7,09 TL, motorinin litre fiyatı 6,45 TL olmuştu. Ankarada ie benzinin liftei ,15 TL, motorinin 6,51 TL'den satılmaya başlanmıştı. İzmir için akaryakıt tavan fiyatları ise benzinde 7,16 TL ve motorinde 6,52 TL olara belirlenmişti.

Yapılan sistem değişikliğinin ardından EPDK bir duyuru yayınlamış ve vatandaşların ucuz fiyatlı akaryakıt ürünlerini tercih etmelerini istemişti. Ayrıca yapılan açıklamada akaryakıt ürünlerinde kalite farkı olmadığı ve belirli standartların her bayide olması gerektiği bildirilmişti.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL BELİRLENECEK?

Akaryakıt fiyatlarından tavan fiyat uygulamasının ardından nasıl bir sistem uygulanacağı merak ediliyor. 2 ay önce devrede olan sistem yeniden devreye okulacak. Fiyatlar serbet piyasa koşullarında EPGİS tarafından belirlenip kamuoyuna duyurulacak.

Yorumlar (0)