Akbank Genel Müdürü Binbaşgil'den Faiz İndirimi ve Dolarizasyon Açıklaması

Bloomberg HT canlı yayınına katılan Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil kredi faiz indirimi, dolarizasyon ve sorunlu krediler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Akbank Genel Müdürü Binbaşgil'den Faiz İndirimi ve Dolarizasyon Açıklaması
Bloomberg HT canlı yayınına katılan Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil kredi faiz indirimi, dolarizasyon ve sorunlu krediler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

KREDİ FAİZLERİ NE ZAMAN DÜŞECEK?

Özellikle de 2020 yılının ikinci yarısından itibaren giderek yükselmeye başlayan ve Merkez Bankası tarafından uygulanan parasal sıkılaşma politikası ile yükselişini hızlandıran bankaların faiz oranları vatandaşlarca da yakından takip ediliyor. Faiz oranlarının ne zaman düşeceği sorusuna yanıt aranırken konu hakkında açıklama yapan Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil "2021 daha iyi bir sene olacak. Hepimizin beklentisi bu konuda paralel. İlk yarıda faizler daha yüksek seyredecektir. Ama ilk yarının ardından faiz seviyeleri gerilecektir. TCMB enflasyonla mücadelede elindeki araçları kullanmaktan çekinmeyeceğini söylüyor. Burada Mart-Mayıs enflasyonu önemli olacak. Ama TCMB bir yere kadar buna müdahale edebilir, buna bütünsel bakmak lazım. Ama gördüğüm kadarıyla süreç koordine ilerliyor. Enflasyonla mücadelede TCMB ile birlikte hareket etmeliyiz" sözleri ile faiz indirimi için Haziran ayından sonraki dönemi işaret etti.

Herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini belirten Binbaşgil enflasyon sorunundan biran önce herkesin kurtulması gerektiğini belirterek cari açık vermeden büyümenin sağlanması için aranılan formülün bulunması gerektiğini dile getirdi. Kredi faiz oranlarında yaşanacak düşüşün maliyet düşüşüne bağlı olduğunu belirten Binbaşgil yılın birinci yarısında faiz oranlarının enflasyon rakamları ile doğru orantılı olarak yukarı yönlü hareket etmeye devam edebileceğini dile getirdi.

TERS DOLARİZASYON BAŞLADI MI, FAİZLER DÜŞECEK Mİ? 

Türk Lirası lehinde Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil Türk Lirası lehine trend başladığını belirterek dolar kuru tahmini yapmanın son derece zor olduğunu belirterek "Reel faiz artı noktaya gelince kendi paramıza olan güven arttı. Geçen sene ciddi bir dolarizasyon vardı, neredeyse 40 milyar dolarlık bir rakamdan söz ediyoruz. Biz burada ters bir trend görüyoruz. Yılbaşından bu yana bizim bankaların rakamlarına bakıldığında vatandaş döviz satım tarafında. Kurumlar da döviz yükümlülüklerini azalttılar" diyerek pozisyon kapatmak için fırsat bulunduğunda talepte artış yaşandığını dile getirdi.

Kamu bankaları tarafından verilen destek kredilerini de değerlendiren Binbaşgil özel bankaların da taşın altına elini koyduklarını belirterek 2020 yılında yaşanan hızlı büyümenin de bankaların karlılık oranları üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi. Faizlerin yılın ikinci yarısında aşağıya inmeye başlaması ile beraber bankaların kredi hacimlerinin yine yükselişe geçeceğini belirterek faiz indiriminin Haziran ayından sonra başlayabileceğini dile getirdi.
Yorumlar (0)