Alışverişe Çıkan Herkesi İlgilendiriyor! 1 Kuruştan 5000 TL Alabilirsiniz

Alışverişe çıkan vatandaşların ürünlerde görmüş oldukları rakamlar genellikle sonu dikkat çekmek amacıyla 1 kuruş indirilmiş fiyatlardan oluşur.

Alışverişe Çıkan Herkesi İlgilendiriyor! 1 Kuruştan 5000 TL Alabilirsiniz
Alışverişe çıkan vatandaşların ürünlerde görmüş oldukları rakamlar genellikle sonu dikkat çekmek amacıyla 1 kuruş indirilmiş fiyatlardan oluşur. Hemen hemen tüm alışveriş alanında uygulanan bu yöntem ile ürünün daha ucuz olduğu algısı oluşturmaktır.

Firmalar satışa çıkardıkları ürünlerinin sonunu genellikle 99 kuruş olarak ayarlarlar. Örneğin 5.00 TL'lik bir ürün için 4.99 TL yazılır. Bu tür durumlarda ise vatandaşların bazı hakları bulunuyor. Firmalar ilan ettikleri fiyatların para üzerini tam vermek zorundalar.

KURUŞLUK PARA ÜSTLERİ TENEZZÜL EDİLMEDİ İÇİN ALINMIYOR

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz vatandaşların haklarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Marketlerin ve firmaların uyguladığı 4.99 TL, 19.99 TL gibi rakamlara değinen Neşet Gündüz, bu fiyatlandırma yönteminin çok sık bir şekilde kullanıldığını hatırlattı. Konuşmasında vatandaşların para üstünü tam alamadığı anlar olduğunu ifade eden Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Gündüz,1, 5 ya da 10 kuruşun, bozuk para olmadığı gerekçesiyle ödenmesini söyledi.

Gündüz vatandaşların alışveriş sonrası bu tür 1 kuruşluk, 5 kuruşluk veya 10 kuruşluk para üstüne çok dikkat etmediğini de ifade ederek 99 kuruş gibi küsuratlı satış yapan mağazalardan para üstü talep edilmedikçe ödenmeyen bu kuruşların, birikerek büyük meblağlar oluşturduğunun altını çizdi.

VATANDAŞLARA TAZMİNAT ÖDEME ZORUNDA KALABİLİRLER

Tüketicilerin alışveriş sonrası bozuk para yok diye alamadıkları para üstleri nedeniyle hak kaybına uğradığını ifade eden Gündüz, ödenmeyen bu rakamların çok büyük rakamlara ulaştığını ve vergi dışı kayba yol açtığını ifade etti. Gündüz konuşmasının devamında ise vatandaşların dikkat etmesi gereken noktalara dair uyarılarda bulundu.

"Vergi usul kanuna göre 1 kuruş para üstünün ödenmemesi suçtur. Vergi dışı kayba yol açıyor. Ülkenin vergi kaybında, herkes kayıp yaşar. Ticaret Bakanlığı, ticaret odaları ve esnaf odaları çağrı yapıyoruz. Lütfen fiyat etiketlerini kontrol altında tutalım. Tüketiciyi yanıltan, aldatmaya yönelik olaylardan kaçınılsın. Bu 1, 10 kuruşlar nereye gidiyor Dikkat edilmeyen bu kuruşlar ciddi rakam tutuyor. Tüketicilerin hakkını aramasını istiyoruz."

5000 TL TAZMİNAT ALABİLİRSİNİZ

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz konuşmasının devamında ise firmalara uygulanabilecek yaptırımlara değindi. Gündüz tüketicinin 1, 5 ya da 10 kuruş para üstü ödemeyen firmaların şikayet edilmedi durumunda maddi manevi tazminat davası açılabileceğini bildirdi. Bu dava sonucunda ise firmanın tüketiciye 5000 TL'ye kadar tazminat ödenmesine karar verilebilecek.

DAVA NASIL AÇILIR? PARA ÜSTÜNÜ ALAMADIĞINIZDA İZLEYECEĞİNİZ SÜREÇ

Neşet Gündüz açıklamalarında ayrıca vatandaşların para üzeri tam ödenmediğinde neler yapacağını açıkladı. Bu kapsamda vatandaşlara eksik para üstü verildiğinde, ya da para üstü vermeyip ürünü iade etmenizi önerdiklerinde tutanak tutturup, imzalattırmaları gerekiyor.

İmzalı tutanak ile birlikte kaymakamlıktaki tüketici hakem heyetine başvuru yapılması gerektiğini söyleyen Gündüz konuşmasını "Sonrası şikayet kabul edilirse firma 10 kuruşu öder. Hakem heyetinden alınan evrakla maddi ve manevi tazminat davası açılabilir. 10 bin liraya kadar maddi ve manevi tazminat davasında kişiler harç ödemiyor. Masraf yapmadan açılabilen davada alınacak kararla firmaya ceza kesilir ayrıca firma tüketiciye de 4-5 bin lira civarında tazminat ödemek zorunda kalır" ifadeleri ile tamamladı.

Emlak365.com
Yorumlar (0)