Alman Commerzbank 2021 Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini Finans Piyasasını Salladı! Bomba Kur Beklentisi Açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından alınan faiz kararı sonrasında dev yatırım bankalarının beklenen yıl sonu dolar kuru beklentisi rakamı güncellemeleri peş peşe gelmeye devam ediyor.

Alman Commerzbank 2021 Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini Finans Piyasasını Salladı! Bomba Kur Beklentisi Açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından alınan faiz kararı sonrasında dev yatırım bankalarının beklenen yıl sonu dolar kuru beklentisi rakamı güncellemeleri peş peşe gelmeye devam ediyor. Yılın ilk döneminde ekonomide yaşanan dalgalanma, Akdeniz bölgesindeki siyasi gerilimler, pandemi krizi ve küresel gelişmeler ile dolar kuru rekor seviyelere yükselmişti. Açıklanan son rakamlar ise ekonomi yönetiminde yapılan değişimlerin olumlu yansımaları olarak görüldü.

Hem küresel piyasalarda hem de iç piyasada yaşanan dalgalanma sonrasında piyasalarda hareketli saatler yaşanmaya devam ederken özellikle de dolar kurunda yaşanan hareketlilik yakından takip ediliyor. DAHA ÖNCE YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ İÇİN REKOR RAKAM AÇIKLAMIŞTI! Konu hakkında hatırlanacağı üzere daha önce açıklama yapan Commerzbank Kıdemli Gelişen Piyasalar Ekonomisti Tatha Ghose “Eğer TCMB, USD-TRY dramatik bir şekilde çöktükten sonra umutsuz bir kurtarma girişiminde faiz oranlarını yükseltirse, forex piyasası bu hareketin başkanın onayına sahip olmadığını anlayacaktır. Piyasa bunu fark edip lirayı daha da aşağı çekecektir.Tek çıkış yolu, yani Ghose’un vardığı sonuç, örneğin ‘Erdoğan’ın alışılmışın dışında para politikası deneyinin sona ermesi, piyasadaki merkez bankası gibi önemli kurumların güvenilirliğini yeniden sağlamanın olası bir yolu’ anlamına gelen bir IMF programıdır” diyerek ekonominin önündeki tek çarenin IMF 'den borç almak olduğunu söylemişti. O tarihte kurum 2021 yıl sonu dolar kuru tahminin 1 dolar 9 TL olacak şekilde duyurmuştu. 

2021 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ REVİZE EDİLDİ! 1 DOLAR KAÇ TL OLACAK?Yapılan yeni açıklamada ise dolar kuru tahmini güncellendi. Commerzbank Kıdemli Gelişen Piyasalar Ekonomisti Tatha Ghose alınan kararı ve Merkez Bankası tarafından yapılan 475 baz puanlık faiz artışı kararını beklediklerini belirterek “Şunu söylemem gerekiyor ki verilen karar beklentiler dahilinde geldi. Bu uzun zamandır beklenen bir değişimdi” değerlendirmesinde bulunarak dolar kurunda da buna uygun geri çekilme yaşandığını dile getirdi.Dünyanın en büyük yatırım bankaları arasında yer alan Commerzbank stratejistleri tarafından yapılan değerlendirmede son dolar kuru tahmini ise “Türk Lirasının 9 seviyesine gideceğini düşünüyorduk fakat artık böyle bir beklentimiz yokBiz 2021’in ilk çeyreği boyunca 7.50 gibi bir seviye bekliyoruz ve liranın kademeli bir şekilde zayıflayarak 8.00 seviyesine geleceğini düşünüyoruz" diyerek son rakamı revize ettiler. Emlak365.com


Yorumlar (0)