Alman Deutsche Bank Merkez Bankası'nın Ne Zaman Faiz İndireceğini Açıkladı

Yüzde 17.

Alman Deutsche Bank Merkez Bankası'nın Ne Zaman Faiz İndireceğini Açıkladı
Yüzde 17.00 bandında olan politika faiz oranlarına dair yeni açıklama geldi. Alman Deutsche Bank Araştırma Müdürü Wietoska faiz indirimlerine ilişkin tahminlerini açıkladı. Merkez Bankası'nın faiz indirimi konusunda nasıl bir adım atabileceğini ele alan Wietoska, kısa vade de faiz artışı olması gerektiğini söyledi.

ALMAN BANKASI'NDAN TCMB FAİZ AÇIKLAMASI

Merkez Bankası'nın faiz politikasına ilişkin Deutsche Bank Orta Doğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska hem kısa hem uzun vadeli görüşlerini açıkladı. Bloomberg HT'de yer alan habere göre; Wietoska, ABD tahvil faizlerinin yükselmesini ve yaşanan bu faiz artışlarının Türkiye'yi nasıl etkileyeceğini ele aldı. Değerlendirmesinde, Türkiye'nin son dönemlerde atmış olduğu adımlar ile yakaladığı ivmeyi hatırlatan Deutsche Bank Araştırma Müdürü Wietoska kısa vadede daha da sıkılaşmaya gidilmesi gerektiğini ifade etti.

Konuşmasının devamında faiz artırımı beklediğini ifade eden Wietoska şu ifadeleri kullandı. “Türkiye'nin kaydettiği ilerlemeyi hepimiz görüyoruz. Türkiye'nin 4. çeyrek büyümesinin iyi geleceğini düşünüyoruz. TCMB'den adım atıldığını görmemiz gerekiyor, biraz daha sıkılaşma gelmeli. 100 baz puanlık faiz artırımı bekliyoruz.” Konuşmasının devamında uzun vadeli dönem için açıklamalarda bulunan Wietoska yılın ikinci yarısında faiz indirimi beklediğini söyledi.

FAİZ İNDİRİMİ YILIN İKİNCİ YARISINDA

Wietoska konuşmasının devamında ise yabancı yatırımcıların Türkiye'yi çok yakından takip ettiklerini söyledi. Burada Merkez Bankası'nın açıklamalarına değinen Deutsche Bank Araştırma Müdürü Wietoska, yapılan açıklamlaarın uygulanması durumunda yabancı yatırımcıların kalacağını söyledi. Faiz indirimi konusuna ilişkin ise Wietoska "Yabancı yatırımcılar faiz artırımını yakından takip ediyor. TCMB söylediğini yaparsa yabancı yatırımcı kalır. Türkiye'de 2.yarıdan sonra 300-400 baz puan faiz indirimi bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.
Yorumlar (0)