Altın Dolar Borsa! Haftanın Kazandıran Kaybettiren Yatırım Araçları

FED faiz kararları, TCMB PPK faiz kararlarının açıklandığı haftada altın ve dolar fiyatları ile borsa yaşanan gelişmeler yakından takip edildi. Emlak365 olarak bizlerde hafta içerisinde yaşanan fiyat değişimleri aktarıyoruz.

Altın Dolar Borsa! Haftanın Kazandıran Kaybettiren Yatırım Araçları
Geçtiğimiz hafta içerisinde küresel piyasalarda çok önemli gelişmeler yaşandı. ABD Merkez Bankası FED ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB faiz kararlarını açıkladılar. FED tarafından açıklanan faiz kararı piyasaların beklentisi doğrultusunda olurken TCMB'nin aldığı karar sürpriz oldu.

FED VE TCMB FAİZ KARARLARI

FED tarafından ilan edilen faiz kararında faiz oranlarında değişikliğe gidilmediği ilan edildi. Alınan faiz kararı sonrası ABD'de politika faizleri yüzde 0 ile yüzde 0.25 bandı arasında serbest kaldı. TCMB tarafından alınan faiz kararında ise faiz oranları artırıldı.

Mart 2021 PPK toplantısında faiz oranlarını artıran Merkez Bankası 200 baz puanlık artırıma gitti. Alınan karar sonrasında yüzde 17.00 bandında bulunan TCMB politika faiz oranları yüzde 19.00 seviyesine yükseltildi. FED ve TCMB faiz kararları sonrası ise dolar kurunda sert hareketlenmeler yaşandı.

ALTIN VE DOLAR FİYATLARI

Piyasalarda yaşanan son gelişmelerin ardından döviz kuru, altın ve Borsa İstanbul'da yer alan hisse senetleri değer kaybetti.

Altın Kaybettirdi

Altın fiyatları haftalık bazda yüzde 2.43 oranında düştü. Kapalıçarşı'da işlem gören 24 ayar külçe altının gram fiyatı bu değer kaybı ile 405 TL seviyesine indi. Bir önceki hafta 674 TL olan çeyrek altın ise 658 TL'ye geriledi. Cumhuriyet altını ise 2 bin 692 TL'den işlem görüyor.

Dolar Çok Sert Düştü

Dolar kuru haftyanın en sert değişimlerini yaşayan yatırım araçlarından biri oldu. Dolar haftalık bazda FED ve TCMB faiz kararları sonrası yüzde 4.32 oranında düştü. Dolar kuru haftayı 7.26 TL'den kapattı. Euro ise yüzde 4.65 oranında düştü. Euro'da haftanın kapanış fiyatı yüzde 8.63 TL oldu.

BIST 100 Değer Kaybetti

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 1,82 değer kaybetti. Hafta içinde BIST 100 endeksi en yüksek 1.589,47 puana çıktı. En düşük seviye olarak 1.511,29, puanı gören BIST 100 haftayı da 1.528,99 puandan tamamladı.

 
Yorumlar (0)