Altın, Dolar, Borsa Kim Ne Kadar Kazandı, Kim Ne Kadar Kaybetti? Kar Zarar Tablosu

Yatırım araçları geçtiğimiz hafta içerisinde sert değişimler yaşadılar.

Altın, Dolar, Borsa Kim Ne Kadar Kazandı, Kim Ne Kadar Kaybetti? Kar Zarar Tablosu
Yatırım araçları geçtiğimiz hafta içerisinde sert değişimler yaşadılar. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu toplantısında alınan kararların takip edildiği haftada altın ve dolarda değişimler yaşandı. Dolar kurunun uzmanların kritik bant olarak gösterdikleri eşiğin altına düşmesinin yanında altın fiyatları da geri çekildi.

Altını olanlar, döviz yatırımı yapanlar yada borcu olanlar için yakından takip edilen para piyasalarında oluşan son kar, zarar tablosu sizlerle.

ALTIN, DOLAR VE BORSA'DA KAR ZARAR TABLOSU

Tüm yatırım araçları haftalık bazda incelediklerinde altın ve döviz kurunun değer kaybettiği görülüyor. Bunun yanında Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri bu süreçte yükseldiler. Yaşanan değişim tablosunda Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 1,42 değer kazandığı görülürken altının gram satış fiyatı yüzde 3,06, dolar kurunun yüzde 1.02, Euro'nun ise yüzde 0.80 oranında değer kaybettiği görülüyor.Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi haftayı kazançla tamamladı. BIST 100 endeksi hafta içinde en düşük 1.522,08 puanı gördü. Zirve noktası olarak 1.575,70 puana ulaşan BIST 100 endeksi hatfayı da yüzde 1.42'lik değer kazancı ile 1.560,34 puandan tamamladı.

Altının Haftalık Değişimi

Altın fiyatları haftalık bazda yaşadığı geri çekilme ile ekonomi piyasalarında sıkça yer aldı. Özellikle hafta içerisinde ABD kaynaklı gelen ve küreesel piyasalarda oluşan etmenler kapsamında ons altının değer kaybı ve gram altının 400 TL eşiğinin altına düşmesi çok konuşuldu. Yaşanan bu gelişmelerin ardından bir haftalık süreçte yaşanan kar zarar değişimi şu şekilde oldu. Kapalıçarşı'da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 3,06 değer kaybetti. Haftanın kapanışında gam altın en son 398 TL'den işlem gördü. Geçtiğimiz haftayı 667 TL'den tamamlayan Çeyrek altın ise 20 TL'lik bir düşüşle 647 TL seviyesine geriledi.

Dolar Kurunda Son Durum

Türk Lirasının 2021 yıllında yakaladığı yükselme ivmesi Şubat ayının üçüncü haftasında da devam etti. Merkez Bankası'nın faiz kararının açıklandığı hafta içerisinde dolar kuru 7 TL bandının altına çekildi. Bu sevienin altında kalan ve haftayı bu şekilde tamamlayan dolar kuru, haftalık bazda yüzde 1.02 düştü. Dolar kuru haftayı da 7.96 TL'den tamamladı. Euro'da yaşanan değer kaybı ise yüzde 0.80 olurken haftanın işlem kapanışı 8.43 TL olarak gerçekleşti.
Yorumlar (0)