Altın Döviz Borcu Olanlar için Ekonomide Kritik Hafta! İşte Dolar, Gram Altın, Euro'da Haftalık Kar/Zarar Tablosu

Ekonomide hareketli hafta sona erdi.

Altın Döviz Borcu Olanlar için Ekonomide Kritik Hafta! İşte Dolar, Gram Altın, Euro'da Haftalık Kar/Zarar Tablosu

Ekonomide hareketli hafta sona erdi. Altın ve dolar kurunda çok sert değer kaybı yaşanırken borsada artış sürdü. Haftalık bazda altın alanlar, altın borcu olanlar, dolar yatırımı yapanlar için değişim tablosunu derledik. İşte haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren yatırım araçları.

Ekonomi gündemi hafta başından itibaren çok sayıda gelişmeyi aynı anda takip etti. Para piyasalarına olumlu yansıyan bu gelişmeler sonrasında ise Türk Lirası döviz kuru karşısında değer kazandı. Altın fiyatları geri çekilirken Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde tarihi seviyeler geldi. HAFTANIN KAZANDIRAN VE KAYBETTİREN YATIRIM ARAÇLARI ALTIN DOLAR BORSAHaftalık bazda yatırım araçlarına bakıldığında borsa dışında kalan yatırım araçlarının değer kaybettiği görülüyor. Öyle ki dolar kuru trihin en sert değer kayıplarından birini yaşarken altın fiyatları da küresel haberler ile iki kritik bandın altına çekildi. Borsa İstanbul'da ise hacim rekorları ve tarihin en üst seviyeleri görüldü. 

HAFTANIN KRİTİK EKONOMİ GELİŞMELERİHaftanın en önemli iki ekonomi gelişmesi Maliye Bakanlığı ile TCMB'de yaşanan görev değişimleri oldu. Geçtiğimiz haftasonu sürpriz bir şekilde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı görevinde bulunan Murat Uysal, bu görevden alındı. Murat Uysal'ın yerine TCMB Başkanlığı görevine Naci Ağbal getirildi. Bu gelişmenin hemen ardında ise Maliye Bakanlığı görevinden bulunan Berat Albayrak istifa etti. Berat Albayrak'ın istifasının bir gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanmasının ardından bu göreve Lütfi Elvan getirildi. Daha sonra hafta ortasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın enflasyon başta olmak üzere ekonomi gündemine ilişkin olumlu ve umut dolu açıklamaları piyasalarda oluşan havanın devam etmesini sağladı. Dolar kuru düşerken borsa yükseldi.

ALTIN DOLAR VE BORSANIN DEĞİŞİM TABLOSUBorsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 8,33 değer kazandı. Bu yükselme sonucunda BIST 100 endeksi haftayı, bir önceki hafta kapanışına göre yüzde 8,33 artarak 1.291,29 puandan tamamladı.Altında Çok Sert Değer KaybıAltın fiyatları ise çok sert değer kaybı yaşadı. Kapalıçarşı'da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 13,09 oranında düştü. Bu geri çekilmenin ardından ise gram altın fiyatları 468 TL bandına çekildi. Çeyrek altın ise 872 TL'den başladığı haftayı 759 TL'den tamamladı.Cumhuriyet altınının satış fiyatı da yüzde 13,00 azalışla 3.106,00 TL oldu. 

Dolar - Euro ÇakıldıHaftalık bazda dolar kuru ve euro fiyatları düştü. Hafta için yaşanan gelişmeler sonrasında ABD doları yüzde 10,20 değer kaybederek 7,69 TL seviyesine indi. Dolar kuru geçtiğimiz haftayı 8.53 TL bandında tamamlamıştı. Euro ise 10 TL seviyesinin üzerinde bulunduğu geçen hafta sonrasında, yüzde 10,67 düştü. Euro haftayı da 9.08 TL'den tamamladı. Emlak365.com


Yorumlar (0)