Altın Fiyatları 23 Şubat’ta Yükselişe Geçti! Gram Altın Ne Kadar Oldu?

ABD Hazine Bakanı Yellen’in yaptığı açıklama ile devasa teşvik paketinin şart olduğunun dile getirilmesi ardından, altın ve dolar fiyatlarında yeniden bir şekillenme başlayacağı belirtiliyor.

Altın Fiyatları 23 Şubat’ta Yükselişe Geçti! Gram Altın Ne Kadar Oldu?
ABD Hazine Bakanı Yellen’in yaptığı açıklama ile devasa teşvik paketinin şart olduğunun dile getirilmesi ardından, altın ve dolar fiyatlarında yeniden bir şekillenme başlayacağı belirtiliyor. ABD Başkanı Biden’ın devasa teşvik paketinin ilk yasa tasarısı taslağını açıklaması ardından gram altın fiyatları yükselişe geçmişti. Şimdi ise Yellen açıklaması ile ikinci bir fiyat yükselişi bugün gündeme geldi.

Altın Fiyatlarında Karşılaştırma

Gelen yeni yükseliş hareketi ile birlikte gram altın fiyatı bu sabah 408 lira alış fiyatına yükselirken, satış fiyatı 408,60 lira olarak tablolara yansıdı. Dün ise gram altın alış fiyatı 397 lira seviyesinde işlem görüyordu. Bu fiyat karşılaştırması ardından şuan için altın fiyatlarında yükselişin başlandığı kanıtlanıyor. Dün gündeme gelen gram altın fiyatı aynı zamanda son 7 ayın en düşük seviyesini tablolara aktarmıştı.

Dün çeyrek altın fiyatına bakıldığında 670 lira satış fiyatı gündeme gelmişti. 23 Şubat sabahında ise çeyrek altın alışta 668 lira ve satışta ise 684 lira seviyelerinden işlem görüyor. Bugün çeyrek altın tarafında da bir yükseliş hareketi mevcut oluyor.

Cumhuriyet altını satış fiyatı 2.669 lira üzerinden dün yapılırken, bu gün tablolara bakıldığında cumhuriyet altını alış fiyatı 2.660 lira ve satış fiyatı ise 2.732 lira olarak şekillenmiş. Bu yükseliş ile altın fiyatlarının genelinde yatırımcı faydasına hareket söz konusu oluyor.

Joe Biden Destek Paketi ve Altın İlişkisi

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketinin başarıyı sürdürüp sürdürmeyeceğine dair sorular sorulurken, Biden "Benim için başarı, salgın öncesi işsizlik seviyelerine geri dönebilmek ve özelikle hizmet sektöründe işini kaybedenlerin yeniden istihdam edilebilmesidir." dedi.

Bu kapsamda ABD ekonomik durumu düzeltme ve işsizlik rakamını salgın öncesi seviyeye çekem çabasında. Bu amaçlar için uygulanan politika ise altın fiyatlarını destekliyor.
Yorumlar (0)