EKONOMİ

Altın Fiyatları İçin Bomba Analiz: 2013 Yılı Büyük Çöküş Senaryosu İle Tarih Tekerrür Mü Edecek?

2020 yılının parlayan yıldızı olan ve en fazla getiri sağlayan yatırım aracı olarak büyük bir rekor kıran altın fiyatları için 2013 senaryosu yeniden gündeme geldi. Hatırlanacağı üzere altın fiyatları 2013 yılında da benzer bir çıkış yakalamış ardından sert bir düşüş hareketi ile 2 sene fiyatlar bu civarda seyretmişti.

2020 yılının parlayan yıldızı olan ve en fazla getiri sağlayan yatırım aracı olarak büyük bir rekor kıran altın fiyatları için 2013 senaryosu yeniden gündeme geldi. Hatırlanacağı üzere altın fiyatları 2013 yılında da benzer bir çıkış yakalamış ardından sert bir düşüş hareketi ile 2 sene fiyatlar bu civarda seyretmişti.

Altın fiyatları 2021 yılının ilk haftasına büyük bir yükselişle, ikinci haftasında ise sert bir düşüşle başlangıç yapmış yeni hafta da da yükseliş eğilimi göstermişti. Yaşanan dalgalı seyir sonrasında altın fiyatları için büyük çöküş senaryosu gündeme bomba gibi düştü. 

ALTIN FİYATLARI İÇİN BÜYÜK ÇÖKÜŞ SENARYOSU GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞTÜ! 

Bloomberg News’dan Eddie van der Walt tarafından yapılan haber ile ortaya atılan senaryo finans kulislerine bomba gibi düştü. Yapılan haberde 2013 yılında altın fiyatlarında yaşanan hareketler mercek altına alınırken yaşanan fiyatlamaların 2020 yıl sonu ve 2021 yıl başı ile olan benzerliğine dikkat çekilerek “tarih tekerrür mü edecek?” sorusuna yanıt arandı. 

Altın fiyatları 2021 yılının Ocak ayına dalgalanma ile başlarken yaşanan yükselişe rağmen son dönemde yaşanan sert geri çekilmeler ile beraber 8 senenin ardından ilk kez altın fiyatları Ocak ayını düşüşle kapatmaya hazırlanıyor. Ocak ayı normalde altın fiyatları için her zaman en yüksek getiri elde edilen ay olarak kabul edilirken bu ayda yaşanan düşüş 2021 yılının kalanında da düşüş yaşanması riskini arttırdı. 

Çin’de Ocak ayında yeni ay yılı kutlamaları yapıldığı için bu dönemde artan külçe altın ve sikke satışları nedeni ile Ocak ayında büyük bir hızla artan altın talebi ile ons altın fiyatı da bu talep ile beraber yükselişe geçerdi. Geride kalan 10 Ocak ayı içerisindeki zaman diliminin 8’inde ralli yaparak büyük bir çıkışa imza atarken 2021 yılının Ocak ayında düşüş eğilimi göstermesi yatırımcılar için büyük şok etkisi yarattı. 

2013 YILINDA YAŞANAN BÜYÜK ÇÖKÜŞ ETKİSİ TEKRARLAYACAK MI, ELİNDE ALTINI OLANLAR NE YAPACAK?

Altın fiyatları 2013 yılının Ocak ayında da 2012 yılında yakaladığı büyük çıkışın ardından düşüş ile başlamış, ardından 1980 yılından bu yana yaşanan en büyük çöküşü yaşayarak büyük bir hızla erimişti. 2013 yılında altın fiyatları toplamda yüzde 23 oranında değer kaybı yaşamış, takip eden 2 senelik zaman diliminde de altın fiyatları düşüşünü sürdürmüştü. 

Altına dayalı borsa yatırım fonları 2013 yılında tıpkı bugün olduğu gibi borsada normalin çok daha üstünde yüksek karlara sahip pozisyonlarda bulunurken sonrasında da yüzde 45 oranında erime yaşamışlar ve sert bir hızla düşüşe geçmişti. 

NOT: Burada yer alan bigiler Bloomberg News’dan Eddie van der Walt tarafından yapılan haberden oluşmakta olup, emlak365.com olarak yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir