Altın Fiyatları Ucuz Kaldı Diyen Ekonomist Selçuk Geçer Gram Altın Ve Ons Altın Fiyatı Tahmini Yaptı

Altın piyasalarında meydana gelen dalgalanmaların ardından altın yorumları daha çok önem kazanmaya başladı. Altın fiyatlarına dair bir değerlendirme yapan ekonomist Selçuk Geçer yeni tahminlerini açıkladı. Ons altın ve gram altın ne kadar olacak?

Altın Fiyatları Ucuz Kaldı Diyen Ekonomist Selçuk Geçer Gram Altın Ve Ons Altın Fiyatı Tahmini Yaptı

Altın piyasası ABD ekonomisinde meydana gelen gelişmeler neyticesinde altın fiyatlarında büyük dalgalanmalar yaşanmaya başlandı. Altın piyasalarına dair değerlendirmeleriyle tanınan ekonomist Selçuk Geçer yeni bir değerlendirme yaptı. Altın fiyatlarında düşüşlerin meydana gelebileceğini söyleyen Selçuk Geçer yeni tahminlerini açıkladı.

PANİK SATIŞLARI ALTIN FİYATLARINI DÜŞÜRDÜ!

ABD ekonomisindeki gelişmeleri yorumlayan Selçuk Geçer, “ABD Hazine Bakanı Janet Louise Yellen'in açıklamaları çok önemli işaretleri barındırıyor. Ekonomisinin ısındığını söyleyen Yellen bir faiz artırımını işaret etti. Bunun üzerine faizler artıyor şeklinde bir algı oluştu ve altın fiyatlarında satışlar gelmeye başladı. Ancak Yellen bir açıklama daha yaparak faiz artırımı olmayacağını söyledi ama altın fiyatlarında gerileme oldu. Ons altın 1.770 dolara kadar geriledi. Ancak son açıklamanın ardından yaşanan panik satışlarının etkisi ortadan kalktı ve ons altın 1.784 dolara kadar yükseldi.” dedi.

ALTIN FİYATLARI NE KADAR DÜŞECEK?

Altın fiyatlarının yükseliş trendinde olduğunu ama beklentilerin değişebileceğini söyleyen Selçuk Geçer, “Altın fiyatları yükseliş eğilimini devam ettirecek. Ancak teyakkuzda olmakta fayda var. Daha önce altın fiyatlarına dair tahminlerimiz vardı. Şimdi yavaş yavaş bu beklentilerimizi değiştiriyoruz. Çünkü piyasalar canlanmaya başladı. Enflasyonist bir ortam oluşuyor ve dolayısı ile Merkez Bankaları faiz artırımlarına başlayabilirler. Faizler artarsa o zaman altın fiyatlarında düşüşler başlayabilir. Ancak bu düşüş çok büyük oranlarda olmayacaktır. Ons altında 1.600 dolar gibi rakamları görmek mümkün değildir.” ifadelerini kullandı.

 ALIM FIRSATLARI ALTIN FİYATLARINI DENGELEYECEK

Altın fiyatlarının alım fırsatı sunmasının fiyat dengesini de beraberinde getireceğini söyleyen Selçuk Geçer, “Altın fiyatlarının dip seviyelerde olduğunu görebiliyoruz. Bu seviyeler bir anlamda da alım fırsatıdır. Pek çok kurum ve kuruluş bu seviyelerden altın alımı yapıyorlar ve yapmaya devam edeceklerdir. Bu da meydana gelecek olan düşüş trendinde denge sağlayacaktır. Bundan dolayı altın fiyatlarında düşüşler çok ciddi seviyelerde olmayacaktır. Aksine kademe kademe yükselecektir. Çünkü diğer piyasalara göre altın fiyatları çok düşük kaldı. Dolayısı ile ucuz kalan tek şey altın fiyatları oldu ve altın fiyatlarının yükseliş eğilimi devam edecektir.” şeklinde konuştu.

GRAM ALTIN NE KADAR OLACAK?

Gram altın fiyatına dair değerlendirme yapan Selçuk Geçer, “Gram altın fiyatında ons altına göre çok farklı bir senaryo gerçekleşecektir. Ons altından etkileniyor ama gram altın aynı zamanda dolardan da etkileniyor. Türkiye'de dolar yükseliş eğişimini devam ettirecek diyordum. Ancak şimdi Merkez Bankası'nın anketine katılan ekonomistler de buna ikna oldular ve doların yükseleceğini onlar da söylemeye başladılar. Dolar bana göre çok hızlı bir şekilde yükselecek. Kur şokları ile gram altın fiyatları yükselecektir. Gram altında 500 TL üzerinde bir fiyatı görmemiz çok uzak bir geleceği işaret etmiyor. Yakın bir dönemde bu seviyeyi gram altın için konuşuyor olacağız.” dedi.

Yorumlar (0)