Altın Fiyatları ve Dolar Kuru Üzerinde Mavi Dalga Etkisi İle Alarm Verildi! Kafalar Karıştı, Gram Altın Fiyatı İçin Bomba Tahmin Geldi

Piyasalarda oynaklık tüm hızı ile devam ederken yaşanan anlık gelişmeler hem altın fiyatlarında hem de dolar ve euro kuru üzerinde sert fiyatlamaları da beraberinde getiriyor. Elinde altını olanlar, altın alacaklar, düğün yapacaklar, doları olanlar, dolar almak isteyen kişilerde yaşanan bu sert düşüş ve yükselişlerden sonra kafa karışıklığı yaşanırken süreçte ünlü stratejist Cüneyt Paksoy tarafından altın fiyatları için kritik teknik analiz yorumu ve gram altın fiyatı tahmini beklentisi geldi.

Piyasalarda oynaklık tüm hızı ile devam ederken yaşanan anlık gelişmeler hem altın fiyatlarında hem de dolar ve euro kuru üzerinde sert fiyatlamaları da beraberinde getiriyor. Elinde altını olanlar, altın alacaklar, düğün yapacaklar, doları olanlar, dolar almak isteyen kişilerde yaşanan bu sert düşüş ve yükselişlerden sonra kafa karışıklığı yaşanırken süreçte ünlü stratejist Cüneyt Paksoy tarafından altın fiyatları için kritik teknik analiz yorumu ve gram altın fiyatı tahmini beklentisi geldi.

Dünya ekonomisi büyük fırtınanın etkisi altında bir yaprak gibi savrulmaya devam ediyor. Gelen anlık veri akışları piyasalar tarafından son derece sert bir şekilde fiyatlanırken, bu fiyatlamalarda ons altın ve dolar endeksi üzerinde de büyük dalgalanmalar yaşanıyor. 

Emtia piyasası gelen veri akışlarına son derece büyük tepkiler verirken oluşan dalgalanmada aniden yükselen altın fiyatları ardından oluşan yeni veri akışı ile çok sert düşüşlere de sahne olabiliyor. Yatırımcılar bu kadar büyük hareketin ortasında ne yapacakları konusunda büyük kararsızlık yaşarken ünlü stratejist Cüneyt Paksoy altın fiyatları için kritik açıklamalarda bulundu. 

DOLAR KURU TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK SEVİYESİNİ, REKORU EN SON NE ZAMAN KIRMIŞTI, 1 DOLAR EN YÜKSEK KAÇ TL OLDU?

Pandeminin etkisi ile dolar kuru aralarında Türkiye’nin de bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında büyük bir yükseliş göstermiş, ekonomide yaşanan dalgalanma ile 6 Kasım 2020 tarihinde tüm zamanların rekorunu kırarak 8.58 TL seviyesini görmüştü. 

Ardından Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınması, Hazine ve Maliye Bakanı olarak görev alan Berat Albayrak’ın bu kararın ardından henüz 1 gün geçtikten sonra istifa etmesi piyasalar tarafından olumlu fiyatlanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Berat Albayrak’ın istifası kabul edilmiş, yerine Lütfi Elvan atanmıştı. 

Ekonomi yönetiminin en üst kademesinde yaşanan bu sürpriz görev değişikliği, ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından söz verilen ekonomi ve hukuk reformları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından parasal sıkılaşma politasına geçişin hissettirilmesi ve peş peşe agresif faiz artışı kararları alınması sonrasında dolar kuru düşüşe geçmiş ve 7 Ocak 2021 tarihinde 7.23 TL seviyesine kadar geri çekilme yaşamıştı. 

Dün 7.50 TL seviyesinin üzerini test eden dolar kuru bugün güne yeniden düşüşle başladı ve 7.4573 TL seviyesine kadar geri çekildi. 12 Ocak 2021 tarihli Euro kuru ise 9.0735 TL olarak gerçekleşti. 

GRAM ALTIN EN YÜKSEK KAÇI GÖRDÜ, 540 LİRA REKORU NE ZAMAN KIRILDI?

Gram altın ise pandemi döneminin en çok kazandıran yatırım aracı olmuş, koronavirüs belirsizliğinde yatırımcıların yine güvenli yatırımı olmayı başarmıştı. Yaşanan süreçte gram altın fiyatı 6 Kasım 2020 tarihinde 540 TL seviyesini görerek tüm zamanların en yüksek seviyesini görerek tarihi rekor kırmıştı. 

Ekonomi yönetimi tarafından atılan adımlar, piyasada yaşanan gelişmeler ve yoğun kar satışları sonrasında ise sert düşüş süreci yaşanmış, 2020 yılının son çeyreğinde başlayan sert düşüş, 2021 yılına da yansımıştı. Bugün gelen son fiyatlarda ise gram altın 444,94 TL, çeyrek altın 723 TL ve onsa altın ise 1.856 dolar seviyesi ile hafif toparlanmaya geçti. 

UZMANINNDAN TEKNİK ANALİZ ARAYANLARA ÜNLÜ STRATEJİST CÜNEYT PAKSOY’DAN BOMBA ALTIN FİYATLARI YORUMU! 

Ocak ayının ilk haftasında altın fiyatlarında çok kritik destek noktası olarak kabul edilen 100 günlük destek noktası ortalaması kırılmıştı. Ünlü stratejist Cüneyt Paksoy yapmış olduğu açıklaması ile altın fiyatlarında 200 günlük hareketli ortalama noktasının da kırılmak üzere olduğunu belirterek bu noktanın kırılması durumunda altın yatırımıcılarına alarmda olmalarını önerdi.

Ons altın fiyatı için 1817 dolar seviyesine işaret eden stratejist Paksoy hareketli 200 günlük ortalamanın da kırılması ile altın fiyatlarında sert düşüş yaşanabileceği uyarısında bulundu. 

MAVİ DALGA ETKİSİ NEDİR?

Altın fiyatları ve dolar kuru için ekonomistler tarafından mavi dalga uyarıları peş peşe gelmeye devam ederken küresel düzeyde parasal genişleme politikaları ile zayıf kalan dolar kuru ile Türkiye’de ekonomi yönetimi tarafından atılacak adımlarla güçlenen Türk Lirası ile beraber ortaya çıkacak mavi dalga etkisi ile TL varlıklarda cazibenin artacağı belirtiliyor. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir