Altın Fiyatları ve Dolar Kuru Yükseldi! Kur Neden Yükseliyor, Gram ve Çeyrek Altın Kaç TL Oldu?

Ocak ayının ilk haftasına sert bir yükselişle giren ardından ise aynı hızla düşen altın fiyatları adeta erimiş ve son 6 ayın en düşük noktasını görerek dibe vurmuştu.

Altın Fiyatları ve Dolar Kuru Yükseldi! Kur Neden Yükseliyor, Gram ve Çeyrek Altın Kaç TL Oldu?

Ocak ayının ilk haftasına sert bir yükselişle giren ardından ise aynı hızla düşen altın fiyatları adeta erimiş ve son 6 ayın en düşük noktasını görerek dibe vurmuştu. Dolar kurunda da aynı sertlikle düşüş yaşanırken bugün piyasalarda hem altın hem de dolar kuru yükseldi. Peki, dolar neden yükseldi, yükselmeye devam edecek mi, altın fiyatları ne olur?

Dolar kuru ve altın fiyatları bugün yükseldi. Yaşanan yükselişin ardından özellikle de elinde altını olanlar, altın borcu bulunanlar, dolar almak isteyenler ya da dolar borcu bulunanlar piyasayı takip ederek sonraki adımı takip etmeye başladı. DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?Dolar kurunda yaşanan yükselişin ardından gözler yeniden dolara çevrildi. Özellikle de yüksek fiyattan dolar alarak ters pozisyonda yakalanan kişiler dolar kurunda yaşanan bugünkü yükselişin kalıcı olup olmayacağı yönünde sorularına yanıt ararken ekonomistler dolar kurunda bugün yaşanan hafif yükselişin ana nedenini düşen kurun ardından borcu olan firmaların alım yapmaya başlaması olarak gösterdi. Bugüne kadar dolar kurunda yaşanan yükselişin en önemli nedeni yerli yatırımcının yoğun dolar talebi gösterilirken son dönemde Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın yapmış olduğu kararlı açıklamalar ile umudu kesen yerli yatırımcının dolar hesaplarını bozmaya başlaması da kurun düşmesini sağladı. Dolar mevduat hesaplarında yaşanan hızlı çözülme de Türk Lirasını destekledi. Türk Lirası geride kalan hafta içerisinde son bir haftada yaklaşık yüzde 5 oranında değer kazanırken, Türkiye'nin risk primi olarak bilinen CDS primi 300 puan seviyesinde yer alırken yabancı yatırımcıların ilgisinin devam etmesi ve risk priminin bu seviyede tutulması halinde dolar kurunda sert ve yukarı yönlü bir çıkış beklenmediği belirtiliyor. 

DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARI BUGÜN KAÇ TL OLDU, NE KADAR?Geride bıraktığımız hafta yaşanan değer kaybı sonrası dolar kuru ve altın fiyatları bugün küçükte olsa bir yükseliş yaşandı. Gram altın alış fiyatı 418,33 TL ve satış fiyatı 418,38 TL olurken çeyrek altın ise 681 TL alış ve 694 TL satış rakamına ulaştı. Ons altının fiyatı ise 1.833,71 dolar olurken satış fiyatı 1.834,03 dolar oldu. Dolar kuru 7,0927 TL alış ve 7,0989 TL olurken Euro kuru ise 8,5473 TL alış ve 8,5545 TL satış değeri üzerinden haftanın ilk işlem gününü tamamlamış oldu. Emlak365.com

Yorumlar (0)