Altın Fiyatları Yükseldi! Gram, Çeyrek, Cumhuriyet Altını Ne Kadar Oldu?

Geçen hafta hem Türkiye hem de ABD’de yaşanan gündem değişimleri altın fiyatları üzerinde etkili oldu.

Altın Fiyatları Yükseldi! Gram, Çeyrek, Cumhuriyet Altını Ne Kadar Oldu?
Geçen hafta hem Türkiye hem de ABD’de yaşanan gündem değişimleri altın fiyatları üzerinde etkili oldu. Ekonomistler Yellen’in işsizlik oranı ile ilgili yaptığı açıklamaların ve öncesinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın karşılık artırım kararını açıklamasının altın fiyat yükselişinde etkili olduğunu ifade ediyorlar.

Altın Fiyatlarında Değişim Nasıl?

Hafta sonu altın fiyatları ele alındığında gram altın 412 lira alış fiyatı seviyesindeydi. Aynı dakikalarda ons altın ise 727 dolar fiyat rakamını tablolara aktarıyordu. Çeyrek altın 675 lira alış fiyatını ve 699 lira satış fiyatını tablolara yansıtıyordu. Yarım altına bakıldığında ise 2.690 lira alış fiyatı ve 2791 lira satış fiyatı hakimdi. Yarım altın alış fiyatı 1349 lira, yarım altın satış fiyatı 1396 lira olarak şekillenmişti.

1 Mart sabahı itibarıyla altın fiyatlarında yaşanan yükseliş ile güncel fiyat değişimleri tablolara yansıdı. Bu sabah ise gram altın alış fiyatı 415 lira ve satış fiyatı 416 lira olarak şekillendi. Cumhuriyet altını alışta 2.715 liradan, satışta 2820 liradan işlem görüyor. Yarım altın alış fiyatı 1362 lira iken satış fiyatında 1411 lira fiyat değeri hakim oluyor. Çeyrek altın alışta 681 liradan işlem görürken, satış işleminde 706 lira değerini tablolara yansıtıyor.

Ekonomistlerin Beklentileri

Ekonomistlere göre dolar/TL’de 6,80 lira düzeyine yönelik hedefe ulaşmak için sıkı para politikası başarılı bir şekilde devam ederse, gram altın fiyatı üzerindeki baskı devam edecek. Bu kapsamda ise yükseliş hareketinin yüksek oranlar yerine düşük oranlı seviyelerde olacağı bekleniyor.

Orta vade içinde ise ons altında 1800 dolar rakamının görülebileceği ekonomistlerin değindiği diğer bir nokta oldu. Gram altının 400 lira bandının üstünde bir fiyatı 7 gündür korumaya çalışması ise sert bir düşüş hareketinin son birkaç gün içinde yaşanamayacağını gündeme getirdi. Analistler altın fiyatlarında dalgalanmanın süreceğini belirtiyorlar.
Yorumlar (0)