Altın Fiyatlarında Büyük Kırılma Olacak Diyen İslam Memiş'ten Ons Ve Gram Altın Fiyat Tahminleri

Altın fiyatlarına dair araştırmalar devam ediyor. Altın piyasası geçtiğimiz haftayı karışık bir seyirde tamamlamıştı. Yeni haftada ise altın fiyatlarının ne şekilde gerçekleşeceğine dair tahminler gelmeye başladı. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş çok çarpıcı bir değerlendirmede bulunarak büyük bir kırılma beklediğini ifade etti. Altın fiyatları yükselir mi yoksa düşer mi? İslam Memiş en güncel altın yorumları....

Altın Fiyatlarında Büyük Kırılma Olacak Diyen İslam Memiş'ten Ons Ve Gram Altın Fiyat Tahminleri

Altın yatırımı yapanlar veya yapmayı düşünenler fiyatlara dair araştırmalarını sürdütüyorlar. Geçtiğimiz hafta sert bir şekilde gerileyen ons altın, yatırımcısını büyük bir panik içerisinde bıraktı. Bu paniğin ardından yükseliş ivmesi yakalayan ons altın düştüğü yere henüz gelemedi. Altın piyasası hakkın Türkiye'de düşüncelerine en çok güvenilen isimlerin başında gelen Altın ve Para Piyası Uzmanı İslam Memiş yeni bir değerlendirmede bulundu.

SON HAFTANIN ALTIN FİYATI DEĞERLENDİRMESİ

Altın fiyatlarının geçtiğimiz haftaki performansına değinen İslam Memiş, “ABD'den gelen veriler geçtiğimiz hafta önemliydi. Bu ons altın fiyatında etki yaptı. Bir geri çekilme gerçekleşti. 1.916 dolarda 1.855 dolara kadar geriledi. Bu geri çekilmelerin gram tarafına çok yansımayacağını açıklamıştım. Gram tarafındaki düşüşler 520 TL seviyelerinin altına nadir sarktı. Çünkü dolar kuru güçlü pozisyondaydı.” dedi.

Dolar kurunun gram altını etkileyeceğini söyleyen İslam Memiş, “Dolar kurunda kısa vadede bir tuzak seziyorum. Yeni haftada dolar kurunda yumuşak bir gerileme yaşanabilir. Merkez Bankası'nın hassas noktası 8,60 TL seviyesi olduğunu anlıyoruz. Enflasyonu dengelemek için kurdan feragat ediliyor. Bundan dolayı bir müdahale görmedik. Haziran ayında Merkez Bankası'nın faiz indirimi yapacağını düşünmüyorum ama eğer sürpriz bir faiz indirimi gelirse dolar kuru 9 TL'yi aşar ve gram altın fiyatı da 550 TL seviyesini geçer diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. 

Gram altın için yeni haftadaki beklentisini açıklayan İslam Memiş, “Altının ons fiyatında bir gerileme olduğu için gram altın için destek seviyesi dediğimiz 518 TL'nin aşağı yönlü test edileceğini düşünüyorum. Bu hafta ons altının 1.845 dolar destek seviyesini test etme ihtimalini çok yüksek görüyorum. Bu da gram altını etkileyecektir. Tabiki dolar kurunun yükselip dengeyi sağlamaması durumunda bu senaryo gerçekleşebilir.” şeklinde konuştu.

ONS ALTINDA GERİLEME BİTMEDİ

Ons altın için gerileme uyarısı yapan İslam Memiş, “Ons altın 1.855 dolar seviyesini test etti. Ardından ABD'de tarım dışı istihdam verisinin açıklanmasından sonra tekrar yukarı yönlü bir hamle yaptı. Bu ons altındaki gerilemenin bittiği anlamına gelmiyor. Ben ons altının bu hafta 1.845 dolar seviyesini test edeceğini düşünüyorum. Bu geri çekilme kalıcı olmayacaktır ama mutlaka olacaktır. Bu da bir anlamda alım fırsatı olacaktır.” dedi.

ALTIN FİYATLARINDA BÜYÜK KIRILMA OLACAK

Altın piyasasında büyük bir kırılmayı öngördüğünü söyleyen İslam Memiş, “Altın piyasası açısından bir trend değişikliği olacak. Bu trend değişikliği bir yol ayrımı anlamına gelecek. Bu iki hafta içerisinde ABD Merkez Bankası FED'in faiz açıklamalarını görelim. Benim tahminim altın fiyatlarında büyük bir kırılma olacak. Bu büyük kırılma ya aşağı yönlü ya da yukarı yönlü olacak. Toplam 2 aylık bir süreçten bahsediyorum. ABD faiz kararı altın piyasası açısından çok önemli olacak. FED öncesinde altın alımları veya satımlarında temkinli olmak gerekir.” açıklamasını yaptı:

Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım yapmak isteyenlerin risk getirileri ile örtüşmeyebilir. Bu ifadeler tamamen bilgilendirme amacıyla kullanılmış ve yine tamamen ilgili uzmana aittir. Buraya bakarak yatırım kararı alınmamalıdır. Sitemizde ve bu haberimizde yatırım tavsiyesi verilmemektedir. 

Yorumlar (1)
mert 7 gün önce
altin gider.kimse dolari tutamaz.simdiye kadar oyle oldu bu haldeyken ekonomo cokta bisey beklenemez.