Altın Haftanın Son İşlem Gününe Nasıl Başladı? Gram Altın Kaç TL Oldu?

Merkez Bankası'nın atmış olduğu kredi faiz adımı sonrasında dolar kurunda geri çekilme yaşandı.

Altın Haftanın Son İşlem Gününe Nasıl Başladı? Gram Altın Kaç TL Oldu?

Merkez Bankası'nın atmış olduğu kredi faiz adımı sonrasında dolar kurunda geri çekilme yaşandı. Dolar kurunda yaşanan çekilmenin etkisi altın fiyatlarında da hissedildi.

Emlak365.com - Ekonomide yaşanan son gelişmeler altın fiyatlarını doğrudan etkiledi. Son dönemde yaşanan tüm bu etmenler kapsamında dalgalı bir seyir izleyen altın fiyatlarında oluşan son durumu ve uzmanların kısa vadeli altın değerlendirmelerini paylaşıyoruz. 

ALTIN DÜŞECEK Mİ, ÇIKACAK MI?

Merkez Bankası tarafından Aralık ayı sonunda faiz artırım kararı geldi. Piyasaların beklentisi karşısında gelen bu karar dolar kurunun geri çekilmesine neden oldu. Dolar kurunun değer kaybetmesiyle altın fiyatlarında da hareketlenme oldu. Geçtiğimiz hafta içerisinde değer kaybı yaşayan altın fiyatları hafta başından hafta ortasına kadar yükselme grafiği göstermişti. Hafta ortasından itibaren dar bir bant aralığında yatay seyir izleyen altın faiz kararları sonrası geri çekilmiş olsa da çok sert bir değişim göstermedi. 

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Merkez Bankası PPK faiz kararı ve dolar kurunda yaşanan değer kaybının altın fiyatlarında oluşan son tablo şu şekilde; 

Gram altın güne 458 TL'den başladı. 

Çeyrek altın yeni günde 757 TL bandında bulunuyor. 

Küresel piyasalarda ons altın hafta başında yakaladığı değeri hafta sonunda da koruyor. Geçtiğimiz hafta sonunda 1817 dolar bandına kadar çekilen ons altın salgının mutasyon haberleri başta olmak üzere küresel piyasalardan gelen haberlerle yukarı yönlü tırmanış gerçekleştirdi. Ons altın haftanın son işlem gününde 1879 dolar seviyesinde. Uzmanlar yukarı yönlü tırmanışlarda 1900 dolar bandını izliyorlar. 

Yorumlar (0)